Filiz Kerestecioğlu

10 kadından yalnızca 3’ü bir işte çalışıyor. İş aradığı halde en az 1.72 milyon kadın iş bulamıyor. Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadının işgücüne katılmasına rağmen kadın işsizliği çok daha yüksek: %16,2.

18 Haziran 2019 tarihinde Kişisel twitter hesabı ''nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Türkiye'de Kadın İşsizliği Ne Durumda?

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye’de kadın işsizliğine dair sosyal medya hesabında bazı açıklamalarda bulundu. Twitter hesabı üzerinden paylaştığı iddiasında Türkiye’de 10 kadından yalnızca 3’ünün bir işte çalıştığını dile getiren Kerestecioğlu, iş aradığı halde iş bulamayan 1.72 milyon kadın olduğunu öne sürdü. Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadının iş gücüne katıldığını belirten Kerestecioğlu, buna rağmen kadın işsizlik oranının daha yüksek olduğunu söyledi.

10 kadından yalnızca 3’ü bir işte çalışıyor. İş aradığı halde en az 1.72 milyon kadın iş bulamıyor. Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadının işgücüne katılmasına rağmen kadın işsizliği çok daha yüksek: %16,2. 1

TÜİK’in işsizliğe dair açıkladığı en güncel veriler bu yılın mart ayına ait. Bu nedenle biz de HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun iddiasını, 2019’un mart ayına ait işsizlik verilerinden faydalanarak inceledik. TÜİK’in yayınladığı verilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz mart ayında kadınların işgücüne katılma oranı %34,4 olarak gerçekleşmiş. Bu da Kerestecioğlu’nun iddiasında yer verdiği gibi 10 kadından yalnızca 3’ünün işgücünde yer aldığını gösteriyor. Bunun yanı sıra TÜİK’in standart işsizlik tanımına göre, kadın işsiz sayısı 1 milyon 723 bin kişiye ulaşmış. Bu da Kerestecioğlu’nun sözlerinde yer verdiği “iş aradığı halde iş bulamayan” kadın sayısına tekabül ediyor.

Öte yandan TÜİK’in yayınladığı veriler ışığında cinsiyete göre işgücüne katılım durumunu incelediğimizde; %71,7 ile erkeklerin işgücüne katılım oranının, kadınların işgücüne katılım oranının iki katından fazla olduğunu görmekteyiz.

Bununla birlikte kadın işsizlik oranı %16,2 olarak gerçekleşirken erkek işsizlik oranı %13 olarak gerçekleşmiş. Bu haliyle Filiz Kerestecioğlu’nun sözünü ettiği gibi çok daha az sayıda kadının işgücünde yer almasına rağmen kadın işsizlik oranının erkek işsizlik oranından daha yüksek olduğunu söylemek mümkün.

10 kadından yalnızca 3’ü bir işte çalışıyor. İş aradığı halde en az 1.72 milyon kadın iş bulamıyor. Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadının işgücüne katılmasına rağmen kadın işsizliği çok daha yüksek: %16,2. 2

Sonuç olarak HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun iddiasında yer verdiği gibi Türkiye’de 10 kadından yalnızca 3’ü bir işte çalışıyor ve iş aradığı halde iş bulamayan kadın sayısı 1 milyon 723 bine ulaşmış. Bununla birlikte Kerestecioğlu’nun dile getirdiği gibi erkeklere nazaran çok daha az sayıda kadının işgücüne katılmasına rağmen, kadın işsizlik oranı erkek işsizlik oranından yaklaşık 3 puan daha yüksek.

Sonuç olarak;

Filiz Kerestecioğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Haziran 2019