Faysal Sarıyıldız HDP Şırnak Milletvekili

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den sonra çocuklara ilişkin devlet eliyle ortaya çıkan yaşam hakkı ihlallerinde ciddi bir artış var

19 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 19 Şubat 2015 Son Güncelleme: 23 Şubat 2015

Çocuk Cinayetleri Konusu Belirgin Değil

Sarıyıldız: Devletin çocuklara yönelik yaşam hakkı ihlallerinde ciddi artış var

HDP’nin “Türkiye’de çocuk ölümlerinin tüm boyutlarıyla araştırılması” önergesinin gürüşülmesi önerisine ilişkin TBMM’de yaptığı konuşmada, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’den sonra devlet eliyle çocuklara yönelik yaşam hakkı ihlallerinde ciddi bir artış olduğunu iddia etti.

Türkiye’de devlet eliyle ortaya çıkan, çocuklara yönelik yaşam hakkı ihlallerine ilişkin verileri açık olarak yayınlayan bir kurum bulunmuyor. TBMM’de bulunan siyasi partilerin bu veriyi öğrenmek için verdikleri soru önergeleri olmasına rağmen ilgili kurumlardan doyurucu bir cevap alınamadı.

1989 – 2010 arası 376 çocuk güvenlik kuvvetlerince öldürüldü

Merkezi Ankara’da bulunan Gündem Çocuk Derneği’nin basın taraması ve insan hakları örgütlerinin verilerine dayandırdığı “Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı” raporuna göre devletin negatif yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle ortaya çıkan yaşam hakkı ihlalleri sonucu 2013 yılında 33, 2012’de 46 ve 2011’de 50 çocuk hayatını kaybetti.

Sarıyıldız’ın konuşmasında da kullandığı “Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi’nin Kasım 2010’da basın toplantısından yaptığı açıklamaya göre 1989–2010 arası 376 çocuk güvenlik kuvvetlerince öldürüldü.

Özetle, 2011, 2012 ve 2013 yıllarına ait verilerin alındığı “Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı” raporları standart bir kategoride izleme yaparak bu üç yıl için bilançoyu 129 ölüm olarak bildiriyor. Bu rakamı “Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi”’nin 21 yılın toplam yaşam hakkı ihlali olarak açıkladığı 376 sayısı ile beraber düşündüğümüzde bir artışın olduğu iddia edilebilir.

Fakat Sarıyıldız’ın bu iddiasına birkaç noktada şüphe ile bakmak gerekiyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi verilerin alındığı kaynakların kalitesi ile ilgili. Verilerin, sadece medya ve sivil toplum kuruluşlarından izleme yöntemiyle alınan rakamlar olmasının yanı sıra, “Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi”nin bu verileri nasıl topladığına dair bir bilgi de bulunmuyor (internet sitesi aktif değil).

Bunun dışında, veri toplama için medya taramasının kullanılması son zamanlarda bu konuyla ilgili artan görünürlülük nedeniyle ihlal rakamlarının seyrine ilişkin hatalı sonuçlara götürebilir. Son olarak, devletin çocuklara yönelik yaşam hakkı ihlalinin neyi kapsadığı konusunda standart bir tanımın olmaması da söz konusu iki verinin neyi gösterdiği konusunda soru işareti yaratıyor.

Bu hususlar dikkate alındığında, genel değerlendirmede gerek kendi açıklamasında, gerekse kamuya açık kaynaklardan iddiasını kanıtlayacak güçlü veriler mevcut olmadığından, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Şubat 2015 Son Güncelleme:   23 Şubat 2015