Fatma Nur Serter CHP İstanbul Milletvekili

AK Parti iktidara gelmeden önce ataması yapılmamış öğretmen kalmayacağını vaad etti.

24 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

AK Parti Öğretmen Açığını Kapattı Mı?

CHP İstanbul milletvekili Nur Serter TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, AK Parti’nin iktidara gelmeden önce ataması yapılmamış öğretmen kalmayacağını vaat ettiğini iddia etti.

Öncelikle resmi olarak yayınlanan 2002 AK Parti Seçim Beyannamesinde öğretmenler ile ilgili bir madde geçmektedir ancak bu maddede spesifik olarak öğretmen atamasıyle ilgili bir ifade bulunmamaktadır.

"Öğretmenlik mesleğinin toplumda hak ettiği itibarı yakalayabilmesi için öğretmenlerin nitelikleri artırılacak, buna paralel olarak özlük hakları ve çalışma şartları iyileştirilecektir." (AK Parti 2002 Seçim Beyannamesi)

Serter’den önce de bu tür iddiaları bazı sendika temsilcileri de sıklıkla dile getirmişti. Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi Temsilcisi İsmet Akyol,  bir haber sitesinde yazdığı yazıda 2002 yılında o dönemin AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmit, Gaziantep, Samsun ve İstanbul’da düzenlediği mitinglerde öğretmen atamaları ile ilgili yaptığı konuşma parçalarını alıntıladı.

İzmit Mitingi

Şu sisteme bakın hele ülkede 72 bin öğretmen açığı var sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS) hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin göreve başlasın önüne niye engel koyuyorsun... İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz....


Gaziantep Mitingi

“Yahu bir sürü bölüm öğretmeniniz boşta geziyor resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor niye öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor (koalisyona, Ecevit’e yükleniyor) O zaman  niye okutuyorsun bu öğrencileri yazık değil mi öğretmen almıyorum de bu evlatlarım okumasın boşuna ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak.”
 

Samsun Mitingi

“Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına, siz merak etmeyin biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsam korkun olmayacak çünkü sınav olmayacak...”


İstanbul Mitingi

“Birçok gencimiz özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın o kadar sene beklet sonra al, o adamda artık heves kalır mı öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin...”

Bu konuşma metinleri birçok haber sitesinde ve MHP’li milletvekillerinin sunduğu meclis araştırmasında bulunmaktadır ve herhangi bir tekzip ilanına rastlanmamıştır. Fakat mitinglerin görüntülü video kayıtları ya da konuşmaların yapıldığı zamana ait haberler de internet ortamında bulunamamıştır.

Kaynak yetersizliği nedeniyle iddiayı tam doğruluk payı olarak değerlendiremiyoruz.


CHP İstanbul milletvekili Nur Serter’in iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970