Fatma Betül Sayan Kaya AK Parti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk.

28 Aralık 2017 tarihinde Adana 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Boşanma Oranları Azaldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adana'da bir otelde düzenlenen Adana İl Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, şu iddiada bulundu:

“Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk”.

Bakan Kaya’nın bu iddiasını incelemek için TÜİK’in yayınladığı “kaba boşanma hızı” verilerini inceledik. Kaba boşanma hızı, belli bir yıl içinde her bin nüfus başına düşen boşanma sayısını ifade etmektedir.

Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk. 1

Tablodaki veriler TÜİK evlenme ve boşanma istatistiklerinden, 2007’den 2014’e kadar olan kaba boşanma hızı oranlarını veriyor. Verilere göre 2007’den 2014’e kadar daimi bir artış gözlemlemekteyiz. 2015 yılıyla birlikte ise bir düşüş başlamaktadır. Bakan Kaya’nın da ifadesinde yer verdiği gibi, 2016’da son 6 yılın en düşük kaba boşanma hızına ulaşılmıştır.

Bakan Kaya, bu oranın sağlanmasında 2017 yılı öncesinde başlatılan “evlilik öncesi eğitimi yaygınlaştırma programına” vurgu yapmaktadır. Fakat boşanma hızının düşüşünü gösteren bu oranlarla boşanmaların azalmasının sebepleri net olarak açıklanamaz. Bu verilerden, aile kurumunun güçlendiği sonucu ya da kadınların boşanma durumlarında yaşadıkları sıkıntılardan ve hayatlarını sürdürdükleri ortamdaki baskılardan ötürü evliliklerini devam ettirip ettirmedikleri sonucuna ulaşılamıyor.

Nedenleri değişken olsa da, verilere göre 2016 yılında gerçekten de son altı yılın en düşük kaba boşanma hızına ulaşılmıştır.

Sonuç olarak;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ocak 2018