Faruk Özlü AK Parti Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Sanayide Yüksek Teknoloji Geçiş Programı'nı yürütüyoruz. Geçen ilk çeyrekte imalat sanayi içerisinde yer alan yüksek teknoloji ürünündeki büyüme %17'dir.

17 Mayıs 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Bilim & Teknoloji

Yüksek Teknoloji Geçiş Programı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı Twitter paylaşımında, yürütülen Yüksek Teknoloji Geçiş Programı sayesinde 2018’in ilk çeyreğinde imalat sanayi içerisinde yer alan yüksek teknolojili ürünlerdeki büyüme oranının %17 olduğunu iddia etti.

Yüksek Teknoloji Geçiş Programı Nedir?

Üretim, AR-GE ve Sınai Mülkiyeti alanlarında reform paketleriyle desteklenen Yüksek Teknoloji Geçiş Programı (YTGP) 2018 yılında başladı. YTGP’nin nihai hedefi, sanayi üretiminde katma değeri ve ileri teknoloji ürünleri artırmak olarak belirtiliyor.

Teknoloji düzeyine göre sanayi üretim endeksine TÜİK üzerinden ulaşmak mümkün. 2015 senesini referans yıl (2015=100) olarak kabul eden çalışmanın dikkate aldığı değişkenler ise sanayideki parasal üretim değeri, üretim miktarı ve çalışılan işgünü olarak belirtilmiş. Kaynağa göre 2018 Mart ayı itibariyle -2015 yılı sonuna oranla- yüksek teknoloji üretim endeksi %33,5 artış göstermiş.

Sanayide Yüksek Teknoloji Geçiş Programı'nı yürütüyoruz. Geçen ilk çeyrekte imalat sanayi içerisinde yer alan yüksek teknoloji ürünündeki büyüme %17'dir. 1

Bakan Özlü 2018’in ilk çeyreğinde imalat sanayi içerisinde yer alan yüksek teknolojili ürünündeki büyüme oranının %17 olduğunu iler sürmüştü. Bu nedenle 2017’nin ilk çeyreği ile 2018’in ilk çeyreğindeki üretim endeksi değişimini karşılaştırıyoruz. 2017’nin ilk çeyreğindeki endeks ortalaması 112,3’tür. 2018’in ilk çeyreğindeki ortalama ise 130,6’dır. İki dönem arasındaki artış oranı %16,2’dir. Bu oran iddiada öne sürülen rakama son derece yakındır.

Sonuç olarak;

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ün İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Mayıs 2018