Faruk Özlü AK Parti Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı

İktidarlarımızda zeytin sahası alanı arttı. Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 180 milyona ulaştı.

25 Mayıs 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Çevre & İklim
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2017 Son Güncelleme: 29 Mayıs 2017

Zeytin Ağacı Sayısı Düzenli Şekilde Artıyor

25 Mayıs 2017’de bir araya gelen TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı görüştü. Tasarı ile özetle yeni sanayi alanlarının oluşturulması için yatırımcılara kolaylıklar sağlanması amaçlanıyor. Tasarıda sanayi tesisi inşa ederken, alternatif bir alan bulunamaması durumunda, kamu yararı kararı alınan yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına olanak veren değişiklik ise muhalefet tarafından eleştirildi.

İktidarlarımızda zeytin sahası alanı arttı. Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 180 milyona ulaştı. 1

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye'nin büyümesi ve üretim olması lazım. Hollanda'ya gittim, orada fabrikaların hemen yanındaki otlaklarda hayvanların otladığını gördüm. Günümüzde de Hollanda'nın tarım ihracatı çok yüksek. Bizim de tarımla sanayiyi barıştırmamız gerekiyor. Bu konuya ülkenin toptan kalkınması olarak bakmamız gerekiyor. Ben şahsen, zeytin sahalarına sanayi tesisi kurmak amacında değilim, buna önce ben karşı çıkarım.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile bu konuyu dün akşam konuştum, tekrar konuşacağız. Zeytincilik konusunda, tasarının tümü üzerinde spekülasyon yapılmasından yana değilim. Zeytin sahalarını ya da tarım alanlarını yok etmeden de sanayileşmek mümkün, sanayiyi de güçlendirmek gerekiyor. Bu konuyu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile tekrar istişare edeceğiz ve ortak bir karar vereceğiz. Bu madde, 77 maddelik tasarının sadece bir maddesidir. İlla böyle olsun diye ısrarcı olmayacağım. Çünkü, spekülasyona doğru gidiyor. Bir madde için paketin tamamına halel gelmesini doğrusu arzu etmem. Çıkarabiliriz o maddeyi, sorun değil.”

Bakan Özlü, iktidarları döneminde zeytin sahalarının arttığını, zeytin ağacı sayısının 90 milyondan 180 milyona ulaştığını iddia etti.

Zeytinin Anavatanı Akdeniz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2015 yılı için yayınladığı zeytin ve zeytinyağı raporu, Türkiye ve dünyada sektörün mevcut durumu ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. Rapor Akdeniz medeniyetinde önemli bir yeri olan zeytinin anavatanı olarak Mardin, Hatay, Suriye, Filistin ve Kıbrıs’ı gösteriyor. Bu bölgedeki tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan zeytin ağaçları, zaman içinde Batı Akdeniz’e doğru yayılmış. Rapora göre tüm dünyadaki 900 milyon ağaçtan %98’i Akdeniz çanağında yer alıyor. Türkiye İspanya, İtalya ve Yunanistan’la birlikte dünyanın önemli zeytin üretici ülkeleri arasında yer alıyor.

İktidarlarımızda zeytin sahası alanı arttı. Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 180 milyona ulaştı. 2

İhracat Gelirleri Dalgalı Seyrediyor, Zeytin Ağacı Sayısı ise Düzenli Olarak Artıyor

Zeytin ve zeytinyağı Türkiye için önemli bir ihracat kalemi aynı zamanda. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde yıllar içinde verimlilikte yaşanan dalgalanmalara göre artış ve azalışlar göstermekle birlikte, son 10 yılda zeytin ve zeytinyağından elde edilen yıllık ortalama ihracat geliri sırasıyla 94 ve 112 milyon dolar seviyesindeydi.

İktidarlarımızda zeytin sahası alanı arttı. Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 180 milyona ulaştı. 3

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de zeytin ağacı sayısı yıllardır düzenli şekilde artıyor. AK Parti iktidarlarının başladığı 2002 yılında toplam zeytin ağacı sayısı 101.6 milyonken, bugün bu sayı 173.8 milyona yükselmiş.

İktidarlarımızda zeytin sahası alanı arttı. Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 180 milyona ulaştı. 4

Zeytin ağacı sayısındaki artış Bakan Özlü’nün iddia ettiği gibi tam olarak 90 milyondan 180 milyona çıkmış olmasa da düzenli şekilde devam eden ve iddiadakine yakın bir artış var. Umarız yasa tasarısı muhalefetin endişelerini haklı çıkarmaz ve zeytin ağacı sayısındaki artış önümüzdeki yıllarda da devam eder. Sonuç olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün iddiasında büyük oranda doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ün İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Mayıs 2017 Son Güncelleme:   29 Mayıs 2017