Faruk Çelik AK Parti Şanlıurfa Milletvekili

Asgari ücret 8 Avrupa Birliği ülkesinden fazla...

30 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 30 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Asgari Ücretimiz 8 AB Ülkesinden Daha İyi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2015 yılından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti açıkladığı basın toplantısında Türkiye’de asgari ücretin 8 Avrupa Birliği ülkesinden fazla olduğunu iddia etmiştir.

Eurostat’ın 2014’ün ikinci yarı verilerini temel aldığı asgari ücret tablosunu inceleyerek analize başlayabiliriz.

Asgari ücret 8 Avrupa Birliği ülkesinden fazla... 1

Tablonun sol sütununu dikkatlice incelediğimizde Eurostat’ta geçerli olan veriler ışığında, Türkiye’de 2014 yılında geçerli olan asgari ücretin aylık Euro karşılığının 8 AB ülkesini geride bıraktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta Bakan Çelik’in son açıkladığı brüt asgari ücret rakamı olan 1202 TL’nin de mevcut kurla karşılığı olan aylık 424 Euro miktarını dikkate aldığımızda Türkiye’nin önündeki Hırvatistan ve Polonya’yı da geride bıraktığı görülüyor (yapılan yüzeysel medya araştımasında Hırvatistan ve Polonya’da asgari ücret artışı ile ilgili İngilizce kaynaktan bir habere rastlamadık). 

Fakat ülkeler arası doğrudan ekonomi karşılaştırmaları yanıltıcı sonuçlar verebilir. Ülkelerdeki mevcut asgari ücret rakamları hem ülkenin satın alma gücünün farklılığından hem de Euro kullanmayan ülkeler için yerel para birimi ile Euro arasındaki kur dalgalanmasından etkilenir.

Bu nedenle sağ sütunda aylık asgari ücret miktarının, satın alma gücü dikkate alınarak standardize edilmiş skorları daha sağlıklı bir karşılaştırma olanağı sunar. Bu göstergede de Türkiye, 10 Avrupa Birliği üyesi ülkeden daha iyi durumdadır.

Fakat Türkiye’nin asgari ücret bakımından AB ülkelerinden çok büyük bir farkı vardır ki o da asgari ücretle çalışan nüfusun, toplam nüfusa oranıdır. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesine verdiği cevapta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014 Temmuz itibariyle asgari ücretle çalışan kişi sayısının 4 milyon 970 bin kişi olduğunu bildirmiştir. Bu sayı da asgari ücretle çalışan kişi sayısının SGK’da kayıtlı işçi sayısına oranının % 45-50 aralığında olduğunu ortaya koyuyor.

2010 yılında Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkeler arasında araştırmaya göre, Türkiye’de çalışanların % 42,9’u asgari ücretin % 105’inin altında gelire sahip. Bu oran diğer ülkelere göre oldukça yüksek bir oran.

Asgari ücret 8 Avrupa Birliği ülkesinden fazla... 2

Sonuç olarak, her ne kadar Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında kıyaslamalarda her türlü veriye dikkate almak gerekirse de, daha sağlıklı bir gösterge olan alım gücü esasına dayalı asgari ücret sıralamasını değerlendirdiğimizde:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in asgari ücret seviyesinin 8 AB üyesi ülkeden daha iyi olduğuna yönelik iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970