Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Faruk Çelik Şanlıurfa Milletvekili | AK Parti (Görevi Öncesi)

AK Parti 2014 yılında 1 milyon 370 bin kişiyi işe yerleştirdi

17 Mayıs 2015 tarihinde Ankara'da söylendi.
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

2014 Yılında Kaç Kişi İşe Yerleştirildi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Ankara’da partisinin düzenlediği Danışma Kurulu toplantısında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Özellikle muhalefet partilerinin çalışma yaşamı ve sosyal güvenlikle ilgili vaatlerini eleştiren Bakan Çelik, AK Parti’nin 2014 yılında 1 milyon 370 bin kişiyi işe yerleştirdiğini iddia etti.

İŞKUR Verileri Ne Gösteriyor?

Bakan Çelik’in iddiasında ‘işe yerleştirme’ olarak neyi kastettiği pek net değil. Ancak hükümetin bakanı olarak, devlet tarafından yapılan işe yerleştirmelerden bahsediyor olması olası. Bu sebeple öncelikle bir devlet kurumu olan İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR)’nun sağladığı verilere bakacağız.

İŞKUR’un web sitesindeki istatistik yıllıklarına göre 2013 ve 2014 yıllarında kurumun işe yerleştirdiği kişi sayısı aşağıdaki tabloda görülebilir.

Tabloya göre 2014 yılında İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirilen kişi sayısı yaklaşık 702 bin kişi.

TÜİK’in sağladığı istihdam verileri de istihdamdaki artışın Bakan Çelik’in iddiasındaki gibi dramatik bir artış olmadığını gösteriyor.

Tablodan da görüleceği üzere TÜİK’in istatistiklerine göre son 1 senede istihdamdaki artış 409 bin kişi civarında.

Toplum Yararına Programlar

İŞKUR’un istatistiklerinde işe yerleştirme verilerinin ‘Toplum Yararına Programlar’ (TYP) kapsamında yapılan işe yerleştirmeleri kapsamayabileceği belirtiliyor. TYP dahilinde işe yerleştirilenlere dair kesin bir veri bulamasak da söz konusu programların 2014 yılı içinde 300 binden fazla kişiyi işe yerleştirdiğini söylemek güç.

Nitekim Bakan Çelik 11 Kasım 2014 tarihinde yapılan 2015 yılı bütçe görüşmelerinde de İŞKUR’un son 6 yılda 2 milyon 565 bin kişiyi işe yerleştirdiğini belirtmiş. Söz konusu yerleştirmelerin neredeyse yarısının 2014 yılı içinde yapılmış olması çok uzak bir ihtimal.

Kaynaklar ve Bakan Çelik’in iddiasının bağlamı net olmasa da ulaşabildiğimiz veriler ışığında Faruk Çelik’in iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye