Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

Son 1 ayda fiyatı düşen ürün sayısı 37, buna karşılık fiyatı artan ürün sayısı 360 civarında.

5 Kasım 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 8 Kasım 2018 Son Güncelleme: 12 Kasım 2018

Enflasyon Sepetinde Fiyatı Düşen Kaç Ürün Var?

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, enflasyonla topyekûn mücadele ve sıklaştırılan zabıta denetimleri gibi önlem uygulamalarına rağmen fiyatlarda bir azalma olmadığını ifade etti. Öztrak son 1 ayda fiyatı düşen ürün sayısının 37 olduğunu buna karşılık fiyatı artan ürün sayısının 360 civarında olduğu iddiasında bulundu. Hafta başında yayınlanan TÜİK bültenine göre, ekim ayı itibariyle yıllık TÜFE artışı %25,24, aylık bazdaki TÜFE artışı ise %2,67 oldu. Bu dönemde hangi ürün grubunda artış, hangisinde azalış olduğunu anlamak için TÜİK madde sepeti ve ortalama madde fiyatlarını inceledik. Kaynak; gıdadan giyime, kozmetikten kırtasiyeye çeşitli kalemlerde toplam 388 ürün için son bir ayda yaşanan fiyat değişimini inceleme olanağı sağlıyor.

Madde Sepeti Tablosu Aylık Artışın Açıklanan Orandan Daha Yüksek Olduğunu Gösteriyor

Madde sepeti ve ortalama madde fiyatları tablosuna göre, Ekim ayında fiyatı düşen ürünlerin sayısı iddia edildiği gibi 37. Fiyatı düşen ürünlerin 14’ündeki azalma %1’in altında olmakla birlikte, 6 ürün grubundaki fiyat azalışı %10 ila %30 arasında değişiyor. 23 ürün grubunda fiyat değişimi olmazken, 328 ürün grubunda %1 ila %40 arasında fiyat artışı yaşanmış. Diğer taraftan mandalina, ayva, ıspanak gibi kış aylarıyla birlikte raflarda yerini alan 14 ürün için ise bir önceki ayla kıyaslama yapmak mümkün değil. Raflara yeni giren bu ürünleri de fiyat artışı yaşanan ürün grubuna dahil edersek zamlanan ürün sayısı 340’ı aşıyor.

Ayrıca, madde sepeti tablosunda aylık fiyat değişimini gözlemenin mümkün olduğu 388 ürün grubundaki ortalama fiyat artışı %5,3 olarak görünüyor. Ancak TÜİK bülteninde TÜFE artışı 2,67 olarak belirtilmişti.

Son 1 ayda fiyatı düşen ürün sayısı 37, buna karşılık fiyatı artan ürün sayısı 360 civarında. 1

Kışlık Giyimde %40’ın Üzerinde Zam

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte fiyat artışının en yüksek olduğu ürün grubu kaban, kazak gibi kışlık ürünler olurken, gıdada en çok fiyat artışı yaşanan ürün domates oluyor. Fiyat düşüşünün en bariz olduğu ürün grubu ise yurtiçi ve yurtdışı tatil paketleri olurken, gıda alanında en hızlı düşüş limon, salatalık ve muzda gerçekleşiyor.

Sonuç olarak TÜİK verilerine göre Ekim ayında fiyat düşüşü yaşanan ürün sayısı Öztrak’ın iddia ettiği gibi 37 oluyor. Zamlanan ürün sayısı ise iddia edilenden bir parça daha az.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Kasım 2018 Son Güncelleme:   12 Kasım 2018