Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

Gençlerimizin beşte birinden fazlası işsiz ve Türkiye’de her 100 işsizden 29’u üniversite mezunu.

17 Aralık 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

İşsizlik Yükseliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında parti gündemlerine dair açıklamalarda bulundu. Özellikle işsizlik ve üretim alt başlıklarındaki ekonomik göstergeleri değerlendiren Öztrak, konuşmasında genç işsizliğine özel bir vurgu yaptı. Öztrak genç işsizliğinin son dönemde 1,6 puan artarak %21,6’ya ulaştığını ve gençlerin beşte birinden fazlasının işsiz olduğunu iddia etti. Konuşmasının devamında da işsizler içerisindeki üniversite mezunlarının oranının yüksekliğine dikkat çekmek isteyerek, her 100 işsizden 29’unun üniversite mezunu olduğunu söyledi.

İşsizlik istatistiklerini de içinde barındıran işgücü istatistikleri dönemsel olarak TÜİK tarafından açıklanıyor. En son Aralık 2018’de ayında açıklanan Eylül 2018 dönemini kapsayan verilere göre, Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfus içerisinde işsizlik %11,4 olarak açıklandı. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfus içerisinde ise işsizlik oranı çok daha yüksek olarak görünüyor. Eylül 2018 itibariyle genç işsizliği Faik Öztrak’ın da dediği gibi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,6’lık bir artışla %21,6’ya ulaşmış.

Gençlerimizin beşte birinden fazlası işsiz ve Türkiye’de her 100 işsizden 29’u üniversite mezunu. 1

İşsizlerin eğitim durumuna göre dağılımını da yine TÜİK’in açıkladığı sayıları kullanarak basitçe hesaplayabiliyoruz. Burada özellikle bir genç vurgusu yapılmadığı için 15 yaş üzeri tüm nüfusun içerisindeki işsiz sayılarını ve aynı nüfus içerisinde üniversite mezunu olanların sayısını almamız gerekiyor. 2018 yılı Eylül ayı itibariyle TÜİK işsiz sayısını 3,7 milyon olarak açıklamış. 15 yaş üzeri işsiz nüfus içerisinde üniversite mezunu olanların sayısı da yaklaşık 1,1 milyon. Bu da, tüm işsizlerin sayısının %29’una tekabül ediyor. Faik Öztrak’ın da dile getirdiği gibi Türkiye’de her 100 işsizden 29’u üniversite mezunu.

Gençlerimizin beşte birinden fazlası işsiz ve Türkiye’de her 100 işsizden 29’u üniversite mezunu. 2

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Aralık 2018