Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

Bu rakamlarla dünyada en yüksek enflasyona sahip 10. ekonomi olduk.

5 Kasım 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Enflasyonda Zirveye Tırmanıyoruz

CHP Tekirdağ Milletvekili ve basın sözcüsü Faik Öztrak, 5 Kasım 2018’de TBMM’de yaptığı basın toplantısında TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon verileri ile Türkiye’nin dünyada en yüksek enflasyona sahip olan 10. ekonomi olduğunu iddia etti.

Enflasyon Yükselişini Sürdürüyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın bu iddiasını ele alırken, dünya ülkelerinin resmi ekonomik verilerinin yayınlandığı Trading Economics web sitesinin verilerini inceledik.

Trading Economics’in yayınlamış olduğu enflasyon oranı verilerine göre; dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip olan ülkeler sırasıyla %488.865 ile Venezuela, %68,64 ile Sudan ve %55 ile Kuzey Kore. Türkiye ise bu listede %25,24’lük enflasyon oranıyla 10. sırada yer alıyor.

Bu rakamlarla dünyada en yüksek enflasyona sahip 10. ekonomi olduk. 1

Ancak Trading Economics’in verilerinde Kuzey Kore’nin enflasyon oranı en son Temmuz 2013’te, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin enflasyon oranı Şubat 2016’da, Suriye’nin enflasyon oranı ise Mayıs 2017’de açıklanmıştır. Bu durum kıyaslama konusunda elbette ciddi bir sorun ortaya koyuyor ancak genel görüntüyü değiştirmiyor. Türkiye’nin dünyanın en önde gelen enflasyonlarından birine sahip olduğu bir gerçek.

Sonuç olarak; Listedeki üç ülkenin güncel enflasyon oranları açıklanmamış olsa da, Türkiye %25,24’lük enflasyon oranı ile dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip 10 ekonomi arasındadır.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Kasım 2018