Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

188 ülke içinde bir yıllık enflasyonu bizim bir aylık enflasyonumuzun altında 153 ülke var.

3 Ekim 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Enflasyon Canavarı Döndü

TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon verilerine göre enflasyon yıllık bazda %24,5 olurken, aylık enflasyon da %6,3 olarak kaydedildi. Açıklanan veriler hem beklenen tahmini oranların çok üzerinde gerçekleşti hem de 15 yıl sonra enflasyon ilk defa yüzde 20 bandını geçerek zirveye ulaştı.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve parti sözcüsü Faik Öztrak, açıklanan değerlere ilişkin şahsi Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak enflasyonun boyutunu diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdı. Öztrak, enflasyon verisine ulaşılabilen 188 ülke içerisinde yıllık enflasyon oranı, Türkiye’nin Eylül 2018 aylık enflasyonundan daha az olan 153 ülke olduğunu iddia etti.

188 ülke içinde bir yıllık enflasyonu bizim bir aylık enflasyonumuzun altında 153 ülke var. 1

Tradingeconomics’in ülkelerin enflasyon verilerinden derlediği tabloyu inceleyerek bu iddianın doğruluk kontrolü pratik bir şekilde yapılabiliyor. Tabloda ülkeler yıllık enflasyon oranlarına göre sıralanıyor. Böylelikle, Türkiye’nin güncel enflasyon oranı olan %6,3 oranından daha az bir yıllık orana sahip ülke sayısının da iddia ile birebir örtüşen bir biçimde 153 olduğu görülüyor.

Burada belirtmemiz gereken bir nokta, ülkelerin çeşitli makroekonomik göstergelerine dair verilerini yayımlama periyotları arasındaki farklılıklar bulunduğu. Ülkeler enflasyon verilerini yıllık, aylık ve çeyreklik olacak şekilde açıklayabiliyorlar. Bu sebeple Türkiye’ye ilişkin enflasyon her ay düzenli olarak kamuoyuyla paylaşılsa da Trading Economics’in tablosunda son açıklanan değerin bir önceki seneye ait olduğu ülkeler de mevcut olabiliyor. Ancak enflasyon oranı eski tarihli ülke sayısının çok az olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu farklılıklar değerlendirme sonucunu değiştirmiyor.

188 ülke içinde bir yıllık enflasyonu bizim bir aylık enflasyonumuzun altında 153 ülke var. 2

IMF’nin yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 1,3 milyon olarak öngördüğü ve büyük bir ekonomik krizin hüküm sürdüğü Venezuela’nın da Eylül 2018 itibariyle yıllık enflasyonu %489.000’e ulaştı. Ekonomik krizle mücadele eden ve geçtiğimiz ay itibariyle IMF’den kredi yardımı alan Arjantin de yıllık %34,4 enflasyonla en yüksek orana sahip ülkelerden. Türkiye de büyük oranda Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında yaşadığı değer kaybı sebebiyle artış gösteren tüketici fiyatlarına bağlı olarak, enflasyon verisi açıklanan tüm dünya ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip 9. ekonomi konumunda.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ekim 2018