Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

15 Temmuz’dan itibaren kendi ligimizde parası (dolar karşısında) en hızlı değer kaybeden 2’nci ülke Türkiye, 1’inci de Meksika.

19 Ekim 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Darbe Girişimi Sonrası TL'nin Durumu

Ekim başı itibariyle TBMM çalışmalarına başladı. 19 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen Genel Kurul’da söz alan CHP Milletvekili Faik Öztrak, Türk Lirasının sene başından beri değer kaybetmekte olduğunu belirtip, 15 Temmuz’dan itibaren “kendi liginde” parası en hızlı değer kaybeden 2’nci ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti.

Bu analizimizi yayınladıktan sonra Sayın Öztrak, danışmanı aracılığıyla bizimle iletişime geçip, demecinin orijinal halini ve kullandığı kaynağı bizimle paylaştı. Bu bilgiler ışığında güncellenmiş analizimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

TL’de Değer Kaybı Devam Ediyor

Dolar’ın yükselişi karşısında birçok para birimi gibi TL de kötü yönde etkilenerek değer kaybediyor. Konuyla ilgili yaptığımız diğer analizlerde de değindiğimiz gibi bu değer kaybetme trendi aslında geçen seneden beri devam etmekte. 15 Temmuz darbe girişimi de bu trende kötü yönde katkıda bulunmuş ve TL’nin dolar karşısında güçsüzleşmesine yol açmıştı. 15 Temmuz tarihi ile demecin verildiği 19 Ekim tarihleri arasında, Öztrak’ın konuşmasında belirttiği gibi Türkiye ile “aynı ligde” olan ülkelerin para birimleri ile karşılaştırma yapacağız. Bunlar da sıklıkla Türkiye’nin de dahil edildiği gelişmekte/yükselmekte olan ekonomiler olacak. Bu ekonomilerin arasında Meksika, Endonezya, Brezilya, Hindistan, Malezya, Rusya, Güney Afrika gibi ülkeler mevcut.

Bu bilgiler ışığında TL’de söz konusu tarihler arasındaki değişimi aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

15 Temmuz’dan itibaren kendi ligimizde parası (dolar karşısında) en hızlı değer kaybeden 2’nci ülke Türkiye, 1’inci de Meksika. 1

Yukarıdaki tabloda seçilmiş ülkelerin ve Türkiye’nin para birimlerinin dolar karşısındaki değer değişimlerini derledik. Bu derlemeye göre söz konusu tarih aralığında en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası ait. Türkiye’yi Malezya ve Çin takip ediyor. Meksika ise bu ülkelerin ardından geliyor.

Tabloyu oluştururken kendi kaynağımızı kullandık. Öztrak’ın danışmanı aracılığıyla bizimle paylaştığı kaynak aracılığıyla oluşturulan tabloda da Türk Lirası en çok değer kaybeden ülke olarak hesaplanmış. Bu kaynağa göre Türkiye’yi Malezya takip ediyor. Meksika burada üçüncü sırada.

15 Temmuz’dan itibaren kendi ligimizde parası (dolar karşısında) en hızlı değer kaybeden 2’nci ülke Türkiye, 1’inci de Meksika. 2

Sayın Öztrak’ın demecinde kullandığı kaynak ile bizim ulaştığımız kaynak arasında ciddi bir farklılık mevcut değil. Her iki kaynakta da en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası olduğundan, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın iddiasında kayda değer oranda doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ekim 2016 Son Güncelleme:   22 Kasım 2016