Fahrettin Koca Meclis Dışı Sağlık Bakanı

Dünya’da kendi vatandaşına ücret almadan hava ambulans hizmeti veren tek ülke biziz.

8 Ağustos 2019 tarihinde Anadolu Ajansı Röportajında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sağlık

Ücretsiz Hava Ambulansı Servisini Sunan Tek Ülke miyiz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 Ağustos 2019 tarihinde katıldığı Anadolu Ajansı Editor Masası programında Türkiye’nin sağlık politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hava ambulans hizmetinde son derece ileri noktada olduğumuzu belirten Koca, Dünya’da kendi vatandaşına, hiç ücret almadan, hava ambulans hizmeti veren tek ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti.

Türkiye'de 2008'den Beri Mevcut

Dışişleri Bakanlığı’nın İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri metnine göre; Türkiye’de 2008’den itibaren ambulans uçak ve helikopterler de dahil olmak üzere, 112 acil ambulans servisi; yerli yabancı, sigorta kapsamında veya dışında her hasta ve yaralı için ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Dünya’da kendi vatandaşına ücret almadan hava ambulans hizmeti veren tek ülke biziz. 1

Öte yandan Türkiye ücretsiz hava ambulansı hizmetinde dünyada yalnız değil. Bütçesi devlet tarafından karşılanan ve bünyesinde ambulans uçak ve helikopter bulunduran acil sağlık hizmetleri Polonya ve İskoçya’da da bulunuyor.

Polonya Medikal Hava Yardım Teşkilatı, kendi sağlık bakanlıkları bünyesinde 29 ambulans uçak ve helikopteriyle 2000 senesinden bu yana Polonya halkına acil sağlık hizmeti veriyor. Bununla beraber İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin maliyetini üstlendiği İskoçya Ambulans Servisi, ikişer adet ambulans helikopter ve uçağı ile 1974 yılından itibaren sınırları içerisinde kamusal hava ambulans hizmeti veriyor.

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlık bağı ve sigorta şartı aranmaksızın ücretsiz hava ambulans hizmeti sağlıyor fakat Sağlık Bakanı Koca’nın iddia ettiğinin aksine bu kamu hizmeti Türkiye’ye özgü değil. Dünyada devlet kaynaklı hava ambulans hizmeti sunan diğer iki ülke, Polonya ve İskoçya da bu alanda Türkiye’nin yanında yer alıyorlar. 

Sonuç olarak;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Ağustos 2019