Ertuğrul Kürkcü HDP İzmir Milletvekili

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesine dikkatle bakınca, genel bütçe içerisinde sadece binde 2 kadar bir güce sahip. Diğer bakanlıklar (…) karşısında Türkiye’nin en güçsüz, en savunmasız bakanlığıdır.

5 Mart 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Bakanlıkların 2016 Bütçeleri

TBMM’de 2016 yılı bütçe görüşmeleri sırasında söz alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinin, genel bütçe içindeki payından ve diğer bakanlıklara kıyasla konumundan bahsetti. Kürkcü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2016 bütçesinin genel bütçe içerisinde binde 2’lik bir yer kapladığını ve bu pay ile diğer bakanlıklara kıyasla en güçsüz durumda olduğunu söyledi.

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu TBMM’de 301 kabul ve 129 ret oyu ile kabul edildi. Bu bütçe kanununa göre, 2016 yılı için belirlenen Merkezi Yönetim Bütçesi Toplamı 540.875.938.000 TL oldu. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesi ise, 1.680.435.000 TL olarak belirlendi. Bu da demek oluyor ki, Bakanlığın bütçesinin, genel bütçeye oranı HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü’nün iddia ettiği gibi binde 2 değil, binde 3’ten biraz daha fazla.

Ancak iddianın vurgusu, ilgili bakanlığın 2016 bütçesi ile diğer bakanlıklardan daha güçsüz durumda olmasında. Bu nedenle tüm bakanlıklara ayrılan bütçeleri incelemekte fayda var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesine dikkatle bakınca, genel bütçe içerisinde sadece binde 2 kadar bir güce sahip. Diğer bakanlıklar (…) karşısında Türkiye’nin en güçsüz, en savunmasız bakanlığıdır. 1

Tablodan görülebileceği üzere, 2016 yılı için kabul edilen bütçede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden daha düşük bütçelere sahip beş farklı bakanlık bulunuyor. Hem bu nedenle, hem de toplam bütçeye oranla paydaki hata sebebiyle HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü’nün iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü'ün İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mart 2016 Son Güncelleme:   11 Mart 2016