Erol Dora HDP Mardin Milletvekili

Kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe intikal etmiş ve hâlen yasal takibi devam eden gerçek kişi sayısı 2 milyon 100 bini aşmış bulunmaktadır.

3 Ağustos 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 3 Ağustos 2016 Son Güncelleme: 9 Ağustos 2016

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlerin Sayısı Ne Kadar?

TBMM Genel Kurulu’ndaki vergi affı görüşmelerinde söz alan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, en son vergi affının 2014 Eylül’ünde kanunlaştığını hatırlatarak vergi sistemindeki sorunlara değindi. Dora, kamu alacaklarının yapılandırılırken bölgesel kriterlerin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Turizm ve turizmle bağlantılı sektörlerin ciddi zararlar gördüğünü dile getiren Dora, vatandaşların sadece devlete değil bankalara ve özel kişilere olan borçlarını ödemekte de zorlandıklarını belirtti. Bu bağlamda, Dora kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe intikal etmiş ve halen yasal takibi devam eden gerçek kişi sayısının 2 milyon 100 bini geçtiğini iddia etti.

Kredi kartı ve bireysel kredi kartı borcunu ödememiş ve bu nedenle yasal takibe uğrayan kişi sayısı ülkenin mevcut ekonomik durumunu gösteren önemli göstergelerden biri. Örneğin 2008 finansal krizinin belli düzeyde etkileri borçlu kişi sayısında kendini göstermiş ve 2009’da 1,5 milyonu aşkın kişi kredi kartı veya bireysel kredi borcunu ödeyememişti. Yine benzer şekilde ekonomik açıdan durgun bir yıl olarak kayıtlara geçen 2015’te de 1,3 milyon kişi borçlarını ödeyemeyerek takibe düşmüştü.

Kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe intikal etmiş ve hâlen yasal takibi devam eden gerçek kişi sayısı 2 milyon 100 bini aşmış bulunmaktadır. 1

Dora’nın konuşmasında işaret ettiği veri ise bir şekilde kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen ve hala bu borcunu ödeyemeyen kişi sayısı.

Kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe intikal etmiş ve hâlen yasal takibi devam eden gerçek kişi sayısı 2 milyon 100 bini aşmış bulunmaktadır. 2

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre bireysel kredi kartı borcu halen devam eden gerçek kişi sayısı 2,14 milyon. Bireysel kredi borcunu ödeyemediği için yasal takipte olan 1,7 milyon kişi de düşünüldüğünde toplamda 2,8 milyon kişinin halen borcunun devam ettiği anlaşılıyor.

Genel değerlendirmede, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora’nın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Mardin Milletvekili Erol Dora'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ağustos 2016 Son Güncelleme:   9 Ağustos 2016