Erdal Aksünger CHP İzmir Milletvekili

Bireysel Kredi" ve "Bireysel Kredi Kartı" borcundan dolayı yasal takibe uğrayanlar 3,86 milyon kişiye ulaştı.

8 Nisan 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Kart Borcunuz Var mı?

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe uğrayanların 3,86 milyon kişiye ulaştığını iddia etti.

Yaklaşık 3 milyon kişi borcu nedeniyle yasal takipte

Son 12 yılda toplam borç stokunun özel sektör ve hanehalkı alehine ciddi oranda değiştiği verilerden açıkça ortaya çıkıyor. Bazı muhalefet milletvekillerinin demeçleri üzerine yapılan analizlerde hanehalkı borcunun harcanabilir gelire oranının % 51’e ulaştığı görülmüştü. Son 12 yılda takipteki kredi kartı ve tüketici kredisi borçları 44 kat artış göstererek 12,4 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre 2015’in ilk iki ayında bireysel kredi kartı borcu devam eden kişi sayısı, 2014’ün aynı dönemine oranla % 19,5 artış göstererek 186  bin kişiye ulaştı. Bireysel kredi ve kredi kartı borcu devam eden kişi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine oranla % 33 artarak 268 bin oldu. 2009 – 2015 arası bireysel kredi ve kredi kartı borcu olup hala yasal takipte olan kişi sayısı ise 2,98 milyona ulaştı.

Aksünger’in iddiasındaki veriler açık kaynaktaki verilerle uyuşmamakta ve önemli ölçüde abartı içermektedir. CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger’in iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Erdal Aksünger'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Nisan 2015 Son Güncelleme:   9 Nisan 2015