Emrullah İşler AK Parti Ankara Milletvekili

IŞİD öldürüyor ama işkence yapmıyor.

8 Ekim 2014 tarihinde Twit 'te söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik

IŞİD İşkence Yapmıyor mu?

AK Parti Ankara Milletvekili ve bir önceki hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Emrullah İşler, 8 Ekim 2014 tarihinde, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada IŞID terör örgütünün işkence yapmadığını iddia etmiştir. Oluşan tepkinin ardından paylaşımını silen Emrullah İşler Türkiye’de son günlerde yaşanan gerginliğin sebepleri hakkında da farkında olmadan ipucu veriyordu.

                               IŞİD öldürüyor ama işkence yapmıyor. 1

‘Irak Şam İslam Devleti’ adıyla Suriye iç savaşından faydalanarak adını duyurmaya başlayan El Kaide kökenli oluşum ilerleyen zamanda kendisini ‘İslam Devleti’ olarak ilan edip Suriye’de edindiği lojistik ve askeri kazanımlarla Irak’ta mevzi kazanmaya ve alan kontrolüne öncelik veren bir örgüt olarak dünyanın tüm dikkatini üstüne çekmeyi başardı. Uyguladığı askeri taktikler ve kontrol ettiği mali kaynaklar ile Ortadoğu içerisinde bir güç olma yolunda ilerleyen söz konusu örgüt geleneksel terörist örgütlerin aksine daha komplike ve durdurulması zorlaşan bir yapıyı karşımıza çıkardı. Özellikle batılı gazetecileri infaz ettiği görüntüleri medyaya servis etmesi ve Irak’ın üçte birine yaklaşan alan kontrolünü sağlamasıyla IŞİD son 10 yılın en tehlikeli terör örgütlerinden biri olarak tüm dünyanın hedefine oturdu.

Emrullah İşler’in IŞİD’in son aylarda özellikle batı medya kanallarında sıkça yer bulan infaz görüntülerine istinaden son günlerde Türkiye’de yaşanan IŞİD karşıtı gösterilerde yaşananları eleştirmek için kullandığı “IŞİD sadece öldürüyor,ama işkence yapmıyor” sözleri büyük bir tepki topladı. Bu tepkinin üzerinde tweetini silen Emrullah İşler “IŞİD” işkence yapmıyor derken hangi hukuki ve insani değerleri esas aldı bilmiyoruz ama insanlık vicdanının ve evrensel hukukun kabul ettiği insan hakları anlayışında şüphesiz ki IŞİD’in yaptıklarını işkence olarak kabul etmemek mümkün değildir.

Türk Ceza Kanunu'nun 94. Maddesine göre işkence;

“Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışlar”

olarak tanımlanmaktadır.

En az 300 Ezidi kadının köle olarak alıkonulması, Antik Hristiyanların Ortadoğu’daki yoğun yerleşim yerlerinden biri olan Musul’da Hristiyanların ölümle cezalandırılması, insanların kameralar önünde başları kesilerek öldürülmesi, on binlerce insanın canlarını kurtarmak için evlerinden kaçmak zorunda bırakılması IŞİD'e atfedilen suçlardan sadece bazıları. 4 Mart 2014 tarihinde Al Monitor internet sitesinde Suriye’den Türkiye’ye kaçmak zorunda kalan Suriye’li bir muhalifin Halep’te IŞİD kontrolündeki bir hapishanede yaşanan işkencelerden verdiği örnekler bile IŞİD’in sadece öldürmekle yetinmeyen aynı zamanda işkenceyi de yöntem olarak kullanan bir terör örgütü olduğu gerçeğini gözler önüne sermek için yeterlidir. Uluslararası Af Örgütü'nün Irak'ta işkence yapılan ve seks kölesi olarak kullanılan kadınların hikayelerini aktardığı raporu da IŞİD'in işkence yaptığının bir başka kanıtıdır.

Sonuç olarak AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Emrullah İşler'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ekim 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970