Emrullah İşler AK Parti Ankara Milletvekili

Bizim iktidarımızı döneminde cemevi sayısı 8-9 kat arttı.

27 Mayıs 2014 tarihinde röpor 'ta söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika

Cemevi Konusu Tartışılıyor

Başbakan yardımcısı Emrullah İşler, 27 Mayıs tarihinde, A Haber kanalında katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada AK Parti iktidarı döneminde cemevi sayısının 8-9 kat arttığını iddia etmiştir.

Yapılan araştırmada 12 yıllık bir dönemde cemevi sayısındaki değişimi gösteren halka açık güvenilir bir kaynak bulunamamıştır. Fakat yapılan medya araştırmasında iddianın güvenilirliği ile ilgili birkaç ipucuna ulaşıldığı iddia edilebilir. Öncelikle İşler’in bu iddiasının dayanağı Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sorumlu Başbakan Yardımcılığı’nın yaptığı iddia edilen bir araştırma olduğu haberi yapan web sitelerinde belirtiliyor. Bu araştırmaya göre AK Parti’nin iktidara geldiği yıl olan 2002’de cemevi sayısı 106 iken 2013 yılında 937, ve dolayısıyla bu rakamlar % 784 gibi bir artışa tekavül ediyor. Aynı zamanda CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün İçişleri Bakanlığı’na yaptığı bilgi edinme başvurusunun cevabı da 2013 yılında toplam cemevi sayısının 937 olduğunu teyit ediyor.

Fakat 6 Ocak 2013’te dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamaları İşler’in iddiasına dayanak olan araştırmanın verileriyle uyuşmuyor. Bozdağ açıklamasında 1990’da 106 cemevinin olduğunu, 2000 yılında bu sayının 163’e ulaştığını AK Parti döneminde ise bu sayıya 329 cemevi eklendiğini iddia ediyordu. Bozdağ’ın verdiği veriler toplam cemevi sayısını 598 olarak gösteriyor ki bu sayı İçişleri Bakanlığı’ndan öğrenilen veriyle uyuşmuyor.

Sonuç olarak, Türkiye’deki cemevi sayısı ve bu sayının son 20 yıldaki seyri konusunda tutarlı bir veriye ulaşılamadığından Emrullah İşler’in iddiasının doğruluğu veya yanlışlığı tam anlamıyla teyit edilememiştir. İddianın dayandığı nicel veriler konusunda iki hükümet üyesinin kısa süre aralıklarda verdikleri verilerin birbiriyle uyuşmaması ve herhangi bir yasal statü olmaksızın cemevlerinin neye göre sayıldığı konusu iddianın geçerliliğini zorlayan etkenler olarak öne çıkıyor.

Değiştirme opsiyonunu açık bırakarak, Başbakan yardımcısı Emrullah İşler’in iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Emrullah İşler'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Mayıs 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970