Emin Haluk Ayhan MHP Denizli Milletvekili

Türkiye yolsuzluk algısında rekor puan kaybedip en kötü şekilde gerileyen ülke

4 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Kamu Sektöründe Tırmanan Yolsuzluk Algısı Türkiye'yi Yolsuzluk Algılama Endeksinde 64. Sıraya Düşürdü

MHP Denizli milletvekili Emin Haluk Ayhan, Uluslararası  Şeffaflık Örgütü’nün bu hafta içinde yayınladığı Yolsuzluk Algılama Endeksi’ni referans göstererek Türkiye’nin yolsuzluk algısında rekor puan kaybedip sıralamada en kötü şekilde gerileyen ülke olduğunu iddia etmiştir.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algılama Endeksi,  düzenlenen anketler ve değerlendirmeler yoluyla ülkelerin kamu sektörlerinin ne kadar yolsuzlukla algılandığını ölçmeyi amaçlamaktadır. Yolsuzluk aktivitelerin doğası gereği kayıt dışı ve gizli olması tam ölçümü imkansız kılmaktadır. Bu nedenle algının ölçülmesi nispi olarak yolsuzluk için tek ve en önemli gösterge olmaktadır.

Türkiye Yolsuzluk Algılama Endeksinde 64. Sırada

2014 yılı için yayınlanan endekste Türkiye 45 puanla 64. sırada yer aldı. Bu durum Türkiye kamu sektörü için geçen yıla göre 5 puan gerileme ve 11 sıra düşüş anlamına geliyor. 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili ortaya çıkan ses kayıtlarının yolsuzluk algısında olumsuz değişimler yaptığı görülüyor. 

Türkiye yolsuzluk algısında rekor puan kaybedip en kötü şekilde gerileyen ülke 1

2013-2014 Endeksine Bakıldığında Puan Kaybında Birinci: Türkiye 

Ayhan iddiasında Türkiye’nin rekor puan kaybedip en kötü şekilde gerileyen ülke olduğunu iddia ediyor. 2013 ve 2014 endeksinde ülkelerin puan değişimlerine baktığımızda Türkiye’nin puan kaybında birinci olduğunu görüyoruz. Endeks metodolojisi ülkenin puanını belirlerken uygulanan birden fazla anket sonucu ulaşılan skorlarını dikkate alarak bir ortalamaya ulaşıyor. Birden fazla anket uygulaması yüksek miktarda puan değişimlerine izin vermiyor. Bu nedenle ortalamada 5 puanlık bir düşüş ciddi miktarda bir değişim.

Sıralama açısından ise Türkiye’nin 11 sıralık düşüşünden daha sert düşüşlere uğrayan ülkeler göze çarpıyor. Örneğin Çin 20 sıra, Malavi 19 sıra ve Cibuti 13 sıra düşüş yaşadılar.

MHP Denizli milletvekili Emin Haluk Ayhan Türkiye’deki yolsuzluk algısına dikkat çekmek için Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algılama Endeksi’ni kullanmıştır. Referans bu konuda dünyada otorite olarak kabul edilmektedir.

Endeksin son iki yılı değerlendirildiğinde Türkiye kamu sektöründen yolsuzluk algısı artmıştır. Ayhan’ın iddiası bağlamla uyuşmaktadır.

Türkiye puan kaybı açısından birinci sırada fakat sıra kaybı açısından değildir.

Ayhan’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır

Sonuç olarak;

Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970