Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı

Türkiye'de en işsiz birinci sıra sosyal hizmet uzmanı kardeşlerimiz. İkinci sırada basın yayın, iletişim, gazetecilik okuyanlar var

11 Eylül 2020 tarihinde TV Programı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme , Eğitim
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 11 Eylül 2020 Son Güncelleme: 12 Ekim 2020

Mezun Olunan Yüksekokul veya Fakülte Alanlarına Göre İşsizlik Oranları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 11 Eylül 2020 tarihinde bir TV programında yapmış olduğu açıklamalarda yeni projeleriyle ve yapmakta oldukları çalışmalarla beraber işsizlik ve işe alımlarla ilgili de açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu konuşmada İmamoğlu, Türkiye’de mezun olunan alanlara göre işsizlik oranının en yüksek olduğu alanın sosyal hizmetler olduğunu, 2. sırada ise basın yayın, iletişim, gazetecilik okuyanların geldiğini iddia etti.

TÜİK geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki işsizlik oranını %13,4, genç nüfustaki işsizlik oranını ise %26,1 olarak açıkladı. Gerek kamuoyu gerekse de siyasiler tarafından oldukça eleştirildi ve geniş tanımlı işsizliğin daha yüksek seviyelerde olduğu sıkça konuşuldu.

TÜİK Türkiye’nin işgücü istatistiklerini aylık olarak yayınlasa da yüksekokul ve fakülte mezunlarının mezun oldukları alanlara göre işgücü durumlarını yıllık bazda yayınlıyor. En güncel veriler de bu yüzden 2019 yılına ait. Buna göre işsizlik oranının en yüksek olduğu yüksekokul ve fakülte alanı %24 ile sosyal hizmetler. 

2019 yılında sosyal hizmetlerin ardından en yüksek işsizlik oranın gerçekleştiği alan %21,8 ile gazetecilik ve enformasyon oldu. Bu iki alanın ardından ise listenin üst sıralarında %19,7 ile sanat, 18,6 ile iş sağlığı ve ulaştırma hizmetleri ve %18 ile mimarlık ve inşaat alanları geldi. Bunlara ek olarak en çok istihdamda olan kişi sayısına sahip yüksekokul ve fakülte alanları ise 2,3 milyon ile iş ve yönetim alanı ve 1,3 milyon ile eğitim alanı oldu. En az işsizlik oranın görüldüğü alanlar ise güvenlik hizmetleri, hukuk ve eğitim. 

Sonuç olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi yüksekokul ve fakülte alanlarına göre en yüksek işsizlik oranına sahip alanlar %24 ile sosyal hizmetler ve %21,8 ile de gazetecilik ve enformasyon.

Sonuç olarak;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Eylül 2020 Son Güncelleme:   12 Ekim 2020