Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı

Kanal İstanbul için merkezi hükumetin harcayacağı para, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depremden bu ülkeyi kurtaracak kentsel dönüşüme ayırdığı paranın tam 7 katıdır

26 Aralık 2019 tarihinde Basın Toplantısında söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme , Çevre & İklim
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 26 Aralık 2019 Son Güncelleme: 7 Ocak 2020

Kanal İstanbul'un Maliyeti ve Kentsel Dönüşüme Harcananan Para

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde Türkiye’de gerek kamuoyu gerekse de siyasi birçok kişi tarafından tartışılan Kanal İstanbul projesi hakkında 25 Aralık 2019’da bir basın toplantısı düzenledi. Kanal İstanbul projesine ilişkin bakanlıklarla yapılan iş birliği protokolünden İBB olarak çekilmelerinin gerekçelerini 11 madde ile açıklayan İmamoğlu, Kanal İstanbul için merkezi hükümetin harcayacağı paranın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüme ayırdığı toplam paranın 7 katı olduğunu iddia etti.

Kanal İstanbul’un Bedeli Ne Kadar?

Yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Yapılması durumunda İstanbul için ne gibi avantaj ve dezavantajlar yaratabilir? İstanbul bu projeden çevresel ve iklimsel anlamda nasıl etkilenecek? Projenin ardından boğazlarda deniz trafiği nasıl değişecek? 

Bu sorular aslında son zamanlarda birçok kişi tarafından yoğun olarak tartışılıyor. Konuya dair son gelişmelerden biri olarak, Kanal İstanbul projesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED (Çevresel Etki ve Değerlendirilmesi) raporu aldı. 

İBB Başkanı İmamoğlu’nun iddiasını analiz etmek için Kanal İstanbul’un maliyetini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüme ayrılan toplam bütçeyi inceledik. 

Geçtiğimiz günlerde Meclis bütçe komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe planı da yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yapmış olduğu sunumda Kanal İstanbul’un proje bedelinin toplam 75 milyar TL olduğunu belirtti.

Kanal İstanbul için merkezi hükumetin harcayacağı para, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depremden bu ülkeyi kurtaracak kentsel dönüşüme ayırdığı paranın tam 7 katıdır 1

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüme Ne Kadar Bütçe Ayırıyor?

İddianın diğer kısmına gelirsek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Eylül 2019 tarihinde Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı. 3 temel ilkeden ve 4 ana başlıktan oluşan bu planda 8 madde yer alıyordu. Afet riskli yapı ve alanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarihi kent merkezilerinin dönüşümü ve dere yataklarındaki yapıların taşınması gibi 4 farklı ana başlığı maddelerle birlikte açıklayan bakan Murat Kurum, 2012’den bu yana bakanlığın tüm kalemler için 11 milyar TL harcadığını açıkladı.

Kanal İstanbul için merkezi hükumetin harcayacağı para, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depremden bu ülkeyi kurtaracak kentsel dönüşüme ayırdığı paranın tam 7 katıdır 2

Sonuç olarak, 75 milyar lira maliyet öngörülen Kanal İstanbul projesi, 2012 yılından bu yana kentsel dönüşüm için yapılan harcamanın yaklaşık 6,82 katı.

Sonuç olarak;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Aralık 2019 Son Güncelleme:   7 Ocak 2020