10 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Cumhurbaşkanlığı 2014

Çocuk gelinlerde dünya üçüncüsüyüz.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 10 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin çocuk gelinlerde dünya üçüncüsü olduğunu iddia etmiştir.

Çocuk yaştaki evlilikler meselesi Birleşmiş Milletler ve özelde UNICEF’in eğildiği önemli konulardan biridir. Fakat sorunun boyutunu anlamak için yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan göstergelerde her zaman bir yanılma payı olduğunu kabul etmek gerekir. Evlendikten sonra yaş büyültme kararı alınması, bazı ülkelerde resmi olmayan ve dolayısıyla kaydı tutulmayan evlenme biçimleri, çocuk gelinlerin gerçek sayısına ulaşmayı engelleyen faktörlerden sadece birkaçıdır. Halihazırda Birleşmiş Milletler'in yaptığı araştırmayla ortaya çıkan verilerde 15 yaş altı ve 18 yaş altı çocukların yüzde kaçının bu tür evliliklerle eş olduğunu göstermektedir. İlgili verileri tabloda görebilirsiniz.

Sıra

Ülke

15 yaş altı evli kız çocukları

18 yaş altı evli kız çocukları

1

Nijer

% 36

% 75

2

Çad

% 29

% 68

3

Orta Afrika Cum.

% 29

% 68

4

Bangladeş

% 32

% 66

5

Gine

% 20

% 63

...

Türkiye

% 3

% 14

Tablodan görüldüğü üzere Nijer’de evliliklerin % 36’sı 15 yaşından küçük kız çocukları ile yapılırken bu oran 18 yaş altı kız çocukları için % 75’e çıkıyor. Türkiye’nin BM’ye ilettiği resmi istatistiklere göre Türkiye’de evliliklerin % 3’ünde eşlerden biri 15 yaş altı kız çocuğuyken bu oran 18 yaş altı kız çocukları için % 14.

Bu rakamların dışında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun hazırladığı Türkiye raporunda 2010 yılında yapılmış evliliklerin % 23’ünde eşlerden birinin 19 yaş altı kız çocuğu olduğu belirtilmiştir.

Ulaşılan kaynaklardaki verileri değerlendirdiğimizde Türkiye’nin çocuk gelinlerde dünya üçüncüsü olduğu iddiasına dayanak oluşturan bir kanıt yoktur. Türkiye için belirtilen rakamların tam kesin olmamasına rağmen dünyada çocuk evliliğinde başı çeken ülkelerde oranları değerlendirdiğimizde Türkiye’nin bu alanda dünya üçüncüsü olması ihtimal dışıdır.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

T.C. Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970