Ekmeleddin İhsanoğlu Meclis Dışı T.C. Cumhurbaşkanı Adayı

BM Gerçekleri Tespit Etme Komisyonu benim teklifim üzerine kuruldu... Yine bizim çalışmalarımız sayesinde Gazze saldırıları resmi rapor haline geldi, tarihinde ilktir.

18 Temmuz 2014 tarihinde Röpor 'ta söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Cumhurbaşkanlığı 2014

BM Gerçekleri Tespit Etme Komisyonu benim teklifim üzerine kuruldu... Yine bizim çalışmalarımız sayesinde Gazze saldırıları resmi rapor haline geldi, tarihinde ilktir.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 18 Temmuz 2014 tarihinde, bir röportajda yaptığı açıklamada İsrail – Filistin meselesi için tarihe geçecek önemli girişimlerde bulunduğunu iddia etmiştir.

İhsanoğlu’nun sözünü ettiği komisyon 28 Aralık 2008 – 18 Ocak 2009 tarihleri arasında İsrail’in Gazze saldırısını araştırmak üzere kurulan komisyondur. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun başkanlığını yaptığı İslam Konferansı Örgütü 2 Ocak 2009 tarihinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne Gazze’ya gerçekleri tespit etme misyonu göndermesini istemiştir. Bu misyonun amacı Gazze’de her iki taraf için de uluslararası insan hakları ihlallerini tespit etmek ve bunu raporlamaktı. Bu misyonun başına Ruanda ve Yugoslavya’nın davalarına da bakmış olan Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone getirildi. Bu nedenle 15 Eylül 2009’da çıkan 574 sayfalık rapor da Goldstone Raporu olarak bilinir. Bu raporda ağırlıklı olarak İsrail’in savaş suçu ve insanlığa karşı suçları işlendiğinden söz edilmektedir. Rapor oldukça fazla tartışmaya yol açmış ve özellikle Batı devletlerinde rapora karşı tutumda ciddi bölünmeler yaşanmıştır.

İhsanoğlu’nun iddia ettiği gibi bu rapor bizzat genel sekreterliğini yaptığı İslam Konferansı Örgütü’nün çabalarıyla bir girişim olarak başlamış ve sonucu itibariyle İsrail’in savaş suçlarını göstermesi açısından çok önemli ve İsrail – Filistin çatışması tarihinde bir ilki oluşturmuştur.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır. 

Sonuç olarak;

T.C. Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970