Dirayet Taşdemir HDP Ağrı Milletvekili

Türkiye Avrupa’da boşanma hızının en düşük olduğu ülkeler arasında.

18 Mayıs 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2016 Son Güncelleme: 20 Mayıs 2016

Türkiye'de Boşanma Hızı Avrupa'dan Düşük

Geçtiğimiz hafta TBMM’de “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”nun sunduğu rapor kamuoyunun gündemine damga vurdu. Söz konusu komisyonun raporunda yer alan, istismar edilen çocukların, istismarcılarıyla en az 5 yıl boyunca “başarılı” ve “sorunsuz” bir evlilik yaptıkları takdirde istismarcıların denetimli serbestlikten yararlanabilmelerini sağlayan öneri özellikle büyük bir tartışma yarattı. Raporda ayrıca boşanma sayısının azaltılması için çeşitli öneriler de mevcut. Komisyonda yer alan üyelerle beraber TBMM’de basının karşısına geçen ve partilerince rapora muhalefet şerhi konduğunu belirten HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Türkiye’de boşanma sorununun olmadığını ve Türkiye’nin Avrupa’da boşanma hızının en düşük olduğu ülkeler içinde yer aldığını iddia etti.

Boşanma Hızı Artıyor

HDP Milletvekili Taşdemir’in komisyon raporuna karşı geliştirdiği eleştirinin altında Türkiye’de boşanma hızının sanıldığı gibi yüksek olmadığı iddiası yatıyor. TÜİK’in bu konuda derlediği veriler “kaba boşanma hızı”nı gösteriyor. Kaba boşanma hızı belirli bir yıl içinde her yüz nüfus başına düşen boşanma sayısını gösteriyor. TÜİK’in derlediği veriler ile 2012 yılında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği bir soru önergesine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelen yanıttaki verileri derlediğimizde, aşağıdaki 1990’dan 2015’e boşanma hızı tablosunu görüyoruz.

Türkiye Avrupa’da boşanma hızının en düşük olduğu ülkeler arasında. 1

Tablodan da görüleceği üzere Türkiye’de boşanma hızı yavaş da olsa artmakta. 1990’dan 2015’e ortalama boşanma hızı ise yüzde 0,14 olarak hesaplanabiliyor. Taşdemir’in iddiasını tam olarak incelemek için Avrupa’daki boşanma hızına bakmamız gerekiyor.

Avrupa Ülkelerinde Boşanma Hızı

Avrupa ülkelerindeki boşanma hızına dair veriler de Avrupa İstatistik Kurumu olan Eurostat tarafından derleniyor. Elimizde bulunan en güncel verileri Türkiye’yi de ekleyerek derlediğimizde aşağıdaki tablo ile karşılaşıyoruz.

Türkiye Avrupa’da boşanma hızının en düşük olduğu ülkeler arasında. 2

AB ülkeleri ile Türkiye’nin sıralandığı tabloda, Türkiye 29 ülke arasında 21.sırada yer alıyor. AB ülkelerindeki ortalama boşanma hızı ise yüzde 0,2.

Ek bilgi olarak belirtmemiz gerekiyor ki, bu ülkelerden bazılarında boşanmanın yasal hale gelmesi nispeten yeni bir durum. Örneğin İtalya’da boşanma 1970 yılında yasallaşırken, İspanya’da 1981, İrlanda’da 1995, Malta’da ise 2011 yılında yasal hale gelmiş. Bu durumun da söz konusu ülkelerdeki boşanma hızına etki etmiş olması muhtemel.

Sonuç olarak, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir’in iddiasında büyük oranda doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Mayıs 2016 Son Güncelleme:   20 Mayıs 2016