Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

Vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren gıda enflasyonu yüzde 16’ya dayanmıştır.

17 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Gıda Enflasyonu Zirvede

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün yaptığı basın toplantısında son iki ayda doların değer kazanmasına ve bu durumun ekonomik ve sosyal sonuçlarına değindi. Kapasite kullanım oranlarına ve tüketici güven indeksindeki azalmalara dikkat çeken Bahçeli, en önemli temel harcama grubu olan gıda fiyatlarında artışın yüzde 16’ya dayandığını iddia etmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun her ay düzenli olarak yayınladığı enflasyon verileri her birinin farklı ağırlığı olan 12 ana harcama grubunda yer alan fiyat değişimini içeriyor. Tüketici fiyatlarındaki enflasyon hesaplamasında yüzde 55 ağırlığı gıda ve alkolsüz içecekler, konut ve ulaşım harcamaları oluşturuyor.

Vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren gıda enflasyonu yüzde 16’ya dayanmıştır. 1

Şubat 2015 verilerine göre gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar geçen yılın Şubat ayına göre %13,7 oranında arttı. Ana harcama gruplarındaki en yüksek artış da gıda fiyatlarında oldu.

Vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren gıda enflasyonu yüzde 16’ya dayanmıştır. 2

Gıda fiyatlarında geçen ay gerçekleşen bu artış, küresel krizin etkilerinin birçok ekonomik göstergede kendini hissettirdiği 2009 yılını bir kenara bıraktığımızda son 12 yılda kaydedilen en yüksek artış oranı.

Şubat ayı gıda enflasyonu her ne kadar son 12 yılın zirvelerinden biri olsa da Bahçeli’nin iddia ettiği artış oranı ile TÜİK’in en son açıkladığı veriler arasında %2’yi aşan bir fark bulunmaktadır. Fakat bağlam açısından Bahçeli’nin vurguladığı gösterge ve bu göstergenin genel eğilimi amacıyla uygunluk göstermektedir.

Genel değerlendirmede, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Mart 2015 Son Güncelleme:   18 Mart 2015