Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek ilk sekiz ülkeden birisidir.

23 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 25 Mayıs 2015

Enflasyon Yükseliyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de düzenlediği mitingte yaptığı açıklamada, Türkiye’deki enflasyon oranının dünyadaki en yüksek 8 enflasyon oranından biri olduğunu iddia etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Nisan 2015 dönemine ait verilerinde, son on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarındaki değişim oranı %7,9’dan %8,5’e çıktı. Yıllık enflasyon oranı ise bu dönem için %7,9 oldu. Bir başka deyişle, geçen yıl Nisan ayında 100 TL’ye alınabilecek bir mal sepeti Nisan 2015’te yaklaşık 108 TL’ye alınabiliyordu.

Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek ilk sekiz ülkeden birisidir. 1

2015 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen %4,7’lik enflasyon oranı son 11 yılın en yüksek üçüncü enflasyon oranı oldu. Bu yılın başında açıklanan düşük büyüme ve yüksek işsizlik oranı ile beraber ilk dört ayda fiyatlardaki hızlı artış, Türkiye ekonomisinin gidişatı için soru işaretleri uyandıracak gelişmeler. Bu olumsuz göstergeler de seçim atmosferinde  muhalafet partilerinin en sık kullandığı veriler oluyor.

Enflasyon Hesaplamaları Ülkeden Ülkeye Değişebiliyor

Bahçeli’nin iddiası diğer ekonomik göstergelere oranla standardizasyon ve güvenilirliği en zor veri olan enflasyon oranında ülkeler karşılaştırması içeriyor. Ülkeler arası enflasyon oranları ile yapılacak sağlıklı bir karşılaştırmayı engelleyen en önemli etmen, bu oranın hesaplamasında ülkelere göre bazı farklılıklar olması. Bu farklılıklar enflasyon sepetindeki mal ve hizmetlerin seçiminde olabileceği gibi bazı ülkelerde coğrafi bölge seçiminde de olabiliyor. Karşılaştırmayı etkileyen diğer bir etmen de demokratik olmayan ülkelerde gerçek enflasyon oranının  çeşitli nedenlerle gizlenmesi veya olduğundan az gösterilmesi.

Bu nedenle, güncel enflasyon oranları üzerinden yapılacak bir karşılaştırmanın güvenilirliği konusunda her zaman soru işareti olabileceğini dikkate almak gerekiyor.

Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek ilk sekiz ülkeden birisidir. 2

Doğruluk Payı’nın uluslararası medya organları ve resmi kurumlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan derlediği verilere göre Türkiye’den daha yüksek enflasyon oranına sahip en az 20 ülke var. Listenin başında resmi rakamlara göre yıllık %68,5 enflasyon oranına sahip Venezuela geliyor. Fakat bazı kaynaklar Venezuela’nın yıllık enflasyon oranının Nisan 2015 itibariyle %100’e yakın olduğunu öne sürüyorlar. Enflasyon rakamlarıyla ilgili tartışmalar Suriye, Ukrayna ve Arjantin için de devam ediyor.

Genel değerlendirmede, Bahçeli’nin Türkiye’deki enflasyon oranının diğer ülkelere göre sırasıyla ilgili iddiasında ciddi bir abartma öğesi var.

Sonuç olarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   25 Mayıs 2015