Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

Şu anki şartlarda 27 AB ülkesinin 24’ü koalisyonlarla yönetiliyor.

17 Haziran 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2015 Son Güncelleme: 18 Haziran 2015

AB Ülkeleri Koalisyon ile Yönetiliyor

7 Haziran seçimleri sonrasında meclise girmeye hak kazanan siyasi partilerin gündemi tamamıyla koalisyon seçeneklerinin tartışılmasına ayrılmış durumda. Türkiye’nin koalisyon konusundaki tecrübeleri ekonomik ve siyasi iktidarsızlıkla anıldığı ve siyasi partiler arasında gözle görülür bir iletişimsizlik olduğu için olsa gerek, taraflar koalisyon seçeneklerine şu an için ihtiyatlı yaklaşıyor. Daha önce Türkiye’de ve dünyada koalisyon hükümetleri konusunu özel bir içerikle incelemiştik. Bu kez MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Etikhaber internet sitesi için yaptığı açıklamada dile getirdiği 27 AB ülkesinin 24’ünün koalisyonlarla yönetildiği iddiasını değerlendireceğiz.

Düşük Barajlar, Kalabalık Koalisyonlar

Avrupa ülkelerinde seçim barajı yüzde 3 ila 5 arasında yer alıyor. Hal böyleyken parlamentolarda siyasi temsiliyet de bir hayli yüksek seviyelerde oluyor. Sonuç olarak Avrupa’da koalisyon hükümetleri istisnadan ziyade norm olarak karşımıza çıkıyor. Toplumsal kutuplaşmanın görece az olduğu, siyasetin değerler çatışmasından ziyade toplum ve ekonominin iyi yönetişimi için bir araç olarak kullanıldığı Avrupa ülkelerinde koalisyon hükümetleri çoğulcu temsiliyet ve karar alma olanakları sağlayabiliyor. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse; Finlandiya Parlamentosunda muhafazakar kanadı temsil eden Ulusal Koalisyon Partisi ve Hristiyan Demokratlar, merkez sola yakın Sosyal Demokrasi Partisi ve ülkedeki İsveççe konuşan azınlığı temsil eden Finlandiya İsveç Halkları Partisi birlikte çalışabiliyor. Toplam 56 koltuğu bulunan Kıbrıs parlamentosunda ise tek bir milletvekili ile temsil edilen Yeşiller Partisi de Demokratik Parti ve Avrupa Partisi ile birlikte üçlü koalisyon ortağı olarak çalışıyor.

Peki Avrupa Birliği’nde gerçekten kaç ülke koalisyon hükümetleriyle yönetiliyor?

Öncelikle AB üyesi ülkelerin sayısı Bahçeli’nin iddia ettiği gibi 27 olmadığını belirtelim. 1 Temmuz 2013’de Hırvatistan’ın birliğe kabul edilmesiyle üye sayısı 28’e yükselmişti. Şu an için 28 AB üyesi ülkenin 23’ünü koalisyon hükümetleri yönetmektedir. AB içinde koalisyonla yönetilmeyen beş ülke ise İspanya, Macaristan, Malta, Birleşik Krallık ve Slovakya’dır. Aşağıdaki tabloda koalisyon hükümetiyle yönetilen AB üyesi ülkeleri ve koalisyondaki partilerin sayısı gösterilmiştir.

Şu anki şartlarda 27 AB ülkesinin 24’ü koalisyonlarla yönetiliyor. 1

MHP Genel Devlet Bahçeli AB üyelerinin sayısını 28 yerine 27 olarak belirtmiş ve koalisyon ile yönetilen ülke sayısında da 23 yerine, 24 yapmış olsa da, genel anlamıyla bu iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Haziran 2015 Son Güncelleme:   18 Haziran 2015