Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

Nüfusumuzun yüzde 39,7'si sızdıran çatı, nemli duvar, çürümüş penceresi olan konutta oturmaktadır.

17 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 17 Şubat 2015 Son Güncelleme: 18 Şubat 2015

Konut Kalitesinde Durumumuz İç Açıcı Değil

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’de nüfusun %39,7’sinin konutunda sızdıran çatı, nemli duvarlar ve çürümüş pencere çerçevesi gibi sorunlar olduğunu iddia etti.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması

Bahçeli grup toplantısında TÜİK’in birkaç gün önce yayınladığı Yaşam Memnuniyeti araştırmasına, artan işsizlik oranına ve kadın cinayetleri sorununa değindi ve verdiği rakamlarla AK Parti iktidarındaki sorunlara dikkat çekti. Bahçeli’nin en can alıcı örneği ise yine TÜİK’in en son 2013 yılı için hazırladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’ndan aldığı veriler oldu. Bu araştırma 2007’den beri düzenli olarak yapılıyor ve Türkiye’de yaşam koşullarını detaylı şekilde göstermeyi amaçlıyor.

Nüfusumuzun yüzde 39,7'si sızdıran çatı, nemli duvar, çürümüş penceresi olan konutta oturmaktadır. 1

Tablodan Bahçeli’nin kullandığı veri konusunda bir sorun olmadığını görmek mümkün. Genel eğilimde bazı yıllar haricinde çok ciddi sapmaların olmadığı görülüyor.

TÜİK’in bu verilerine OECD’nin Better Life Endeksi verilerini eklediğimizde ise Türkiye’de barınma kalitesini karşılaştırma olarak görme olanağına sahip oluyoruz. Endekse göre Türkiye, 36 OECD ülkesi arasında sonuncu sırada. Sıralama yapılan barınma skoru üç farklı faktöre göre hesaplanıyor; ev harcamaları, ev içi temel gereklilikler ve kişi başına düşen oda sayısı. Türkiye’de kişi başına 1,1 oda düşüyor. Türkiye nüfusunun %87,3’ü evinde sifonlu bir tuvalete sahip ve hanehalkı gelirinin %21’ini ev ile ilgili harcamalara ayırıyor.

Genel değerlendirmede, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Şubat 2015 Son Güncelleme:   18 Şubat 2015