Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

AKP iktidara geldiğinde Türk vatandaşlarına ait 800 hesap varken (HSBC İsviçre şubelerinde), 5 yıl içinde bu sayı 2 bin 711'e çıkmıştır.

10 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 10 Şubat 2015 Son Güncelleme: 14 Şubat 2015

AKP iktidara geldiğinde Türk vatandaşlarına ait 800 hesap varken (HSBC İsviçre şubelerinde), 5 yıl içinde bu sayı 2 bin 711'e çıkmıştır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısında AK Parti hükümeti dönemindeki ekonomi politikalarını ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kullandığı ekonomi göstergelerini sert bir dille eleştirdi. Bahçeli, konuşmasında İngiliz Bankası HSBC’nin İsviçre şubelerindeki müşteri ve hesap bilgilerinin eski bir çalışanı tarafından medyaya sızdırılmasıyla elde edilen verileri de kullanmayı ihmal etmedi. Bahçeli, Türkiye vatandaşlarına ait hesapların 2002–2007 arası 3,5 kata yakın artmasından hükümeti sorumlu tuttu.

Bu iddiayı analiz etmek için iddiada kullanılan verinin üretildiği kaynağı yakından incelememiz gerekiyor. HSBC’nin İsviçre şubelerine ait bu veriler ilk olarak 2008’de, bankanın eski çalışanı Herve Falciani tarafından Fransız hükümetine ve vergi otoritelerine sızdırıldı.

Fransız gazetesi Le Monde, 200’ü aşkın ülkeden 100 binden fazla müşterinin hesap bilgilerini içeren bu verilerin kaba haline ulaştı. Bir grup gazeteci bu kaba verileri işleyerek rapor edilebilecek hale getirdiler. İşlenmiş bu veriler Swiss Leaks sitesinde bulunabilir.

Söz konusu internet sitesinden Türkiye ile ilgili bilgilere yüzeysel olarak ulaşabiliyoruz. Bu verilere göre, 1955–2006 arasında 2711 müşteri toplamda 4584 hesap açmış. Bu hesapların toplam değeri 3,5 milyar dolar civarında.

Bahçeli’nin iddiasının geçerliliğini kontrol etmek için elimizde internet sitesinden yayınlanan ve 1988–2006 arasında yeni açılan ve toplam aktif hesapları gösteren bir grafik var. Bu grafikten 2002 yılında yaklaşık 800 civarı bir hesabın olduğu görülüyor. Bu durumda da söz konusu dönemde %234’lük bir artışın yaşandığı ortaya çıkıyor.

AKP iktidara geldiğinde Türk vatandaşlarına ait 800 hesap varken (HSBC İsviçre şubelerinde), 5 yıl içinde bu sayı 2 bin 711'e çıkmıştır. 1

Fakat bu değerlendirmenin geçerliliğini etkileyen 2 faktör var.

Birincisi ve en önemlisi, grafikteki verilerin toplam hesap sayısını mı yoksa hesap sahibi kişi sayısını mı içerdiği belli değildir. Sitedeki sözel veride 2711 müşterinin toplam 4584 hesabı olduğu belirtilmiştir; fakat söz konusu grafiğin maksimum değeri iki farklı miktarın yakınında bile değildir. Bu durum bir soru işareti yaratmaktadır.

İkinci faktör (birinciyle bağlantılı olarak), grafikte her yıl açılan hesap sayısı da mevcuttur. Fakat bu veri de sözel olarak açıklanan verileri destekler nitelikte değildir.
 

Bazı soru işaretleri olsa da kamuya açık tek veriden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Şubat 2015 Son Güncelleme:   14 Şubat 2015