Ceyhun İrgil CHP Bursa Milletvekili

Son 2 ayda Güneydoğu’da yaklaşık 70 sivil vatandaş hayatını kaybetti.

4 Eylül 2015 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 4 Eylül 2015 Son Güncelleme: 10 Eylül 2015

Sivil Ölümleri Artıyor

Türkiye çok karanlık günlerden geçiyor, sivil ve asker ölümleri katlanarak artıyor. Doğal olarak siyasi aktörlerin de gündeminde bu konu var. Geçtiğimiz günlerde Şırnak’ta yaptıkları incelemeleri 4 Eylül 2015 tarihinde TBMM’de yaptıkları basın toplantısında açıklayan CHP Milletvekilleri Namık Havutça, Mahmut Tanal ve Ceyhun İrgil, gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil konuşmasında bölgedeki asıl sıkıntının güvenlik ve hukuk sorunu olduğunu söyleyerek, son 2 ayda Güneydoğu’da yaklaşık 70 sivil vatandaşın hayatını kaybettiğini iddia etti.

Sivil Ölümlerine Dair Rakamlar Korkutucu Düzeyde

Bilindiği gibi Cizre’de sokağa çıkma yasağı 6 gündür devam ediyor. Cizre’nin yanı sıra, özellikle Temmuz ayında yaşanan Suruç katliamından beri bölgedeki çeşitli il ve ilçelerde çok yoğun sokak çatışmaları yaşanıyor. Ayrıca düzenlenen operasyonlarda çok sayıda asker hayatını kaybetti. Şehit olan askerlerin yanı sıra bir çok sivil de çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. Özellikle sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerden gelen çatışma haberleri aynı zamanda sivil ölümlerin sayısındaki artışa dair bilgi de veriyor.

İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır şubesi konuya ilişkin bir rapor yayınladı. 21 Temmuz – 28 Ağustos arası yaşanan insan hakları ihlallerini derleyen rapora göre, söz konusu dönemde 47 sivil çeşitli çatışmalarda hayatını kaybetti.

21 Temmuz’dan önceki dönemde de yaşanan sivil ölümler arasında öncelikli olarak 20 Temmuz tarihinde Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 34 genç söz konusu. Bu rakamlara Suruç Katliamı öncesi bölgede yaşanmış olabilecek ve ana akım haber merkezlerinde kendine yer bulamamış sivil ölümler olduğu ihtimalini de ekleyecek olursak, sayının 70’in üzerine çıkmış olma olasılığının da arttığını görüyoruz.

Normal şartlar altında 1 sivilin ölümünün bile en üst düzeyde kınanması gereken bir durum. Ancak maalesef son dönemde ülkede üst üste yaşanan katliamlar bizi de böylesi bir envanter oluşturmaya itti. Erişebildiğimiz kaynaklara göre 20 Temmuz’dan bu yana 81 sivil vatandaş hayatını çeşitli çatışma ve terör saldırıları dolayısıyla kaybetmiş. CHP’li İrgil’in konuşmasında dile getirdiği rakamlara Suruç’ta hayatını kaybeden gençleri ekleyip eklemediğini bilemiyoruz. Ancak her halükarda sivil ölümlerinin çok yüksek bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Eylül 2015 Son Güncelleme:   10 Eylül 2015