Ceyhun İrgil CHP Bursa Milletvekili

(Hedef Sıfır Kaza Kampanyası)’nın yürütüldüğü dört ayda tam 753 işçi yaşamını yitirmişti. (Kampanya) sürecinde ölen inşaat işçisi sayısı ise en az 167’ydi.

11 Ekim 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

İşçi Ölümleri Bitirilemiyor

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 4 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan TÜPRAŞ patlamasının ardından çeşitli açıklamalarda bulundu. İrgil yaptığı konuşmada iş cinayetlerine dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Kampanyanın (Hedef Sıfır Kaza Kampanyası) yürütüldüğü dört ayda tam 753 işçi yaşamını yitirmişti. Öncelikli hedefi inşaat alanı olan kampanya sürecinde ölen inşaat işçisi sayısı ise en az 167’ydi.”

İş Cinayetleri Maalesef Can Almaya Devam Ediyor

İrgil’in iddiasını incelemek için başvurabileceğimiz güncel bir kamuya açık resmi kaynak bulunmuyor. Ancak SGK yıllıkları üzerinden hesaplamalar yapılabilse de, iddianın zaman aralığı güncel verileri incelemeyi gerektirdiğinden, iş cinayetlerine ilişkin verileri bu konuda çalışmalar yapan sivil bir girişim olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi)’nin sunduğu verileri kullanacağız. Söz konusu girişim de bu verileri basına yansıyan olaylardan derlemekte ve bu sebeple tam olarak kesin veri sunamamakta. Ancak bu konuya dair veri olmaması, bu denli ciddi bir alanda araştırma yapmaya engel teşkil etmemeli; dolayısıyla İSİG Meclisi’nin verileri ile ilerleyeceğiz.

İrgil’in iddiasında geçen kampanya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Mayıs 2017’de başlattığı “Hedef Sıfır Kaza” başlıklı bir çalışma. Bu çalışmanın öncelikli alanı ise inşaat sektörü ve bu sektörde yaşanan iş kazaları. Bu kampanyanın başladığı tarihi baz alarak, kampanyanın sürdüğü 4 aydaki iş kazalarında hayatını kaybeden işçilere dair verileri İSİG Meclisi raporlarından derledik:

(Hedef Sıfır Kaza Kampanyası)’nın yürütüldüğü dört ayda tam 753 işçi yaşamını yitirmişti. (Kampanya) sürecinde ölen inşaat işçisi sayısı ise en az 167’ydi. 1

Verilere göre, söz konusu kampanyanın yürütüldüğü 4 ay içerisinde en az 753 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiş. Bu işçilerin 167’si ise inşaat sektöründe çalışmaktaydı. Yani ölümlü iş kazalarının tam %22’si inşaat sektöründe gerçekleşti. Yine İSİG Meclisi verilerine göre 2017’nin başından, Eylül ayı sonuna dek 1.458 işçi hayatını iş kazalarında kaybetti.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Ekim 2017 Son Güncelleme:   24 Ekim 2017