Cevdet Yılmaz AK Parti Bingöl Milletvekili

Türkiye, demokratik standartlarını yükseltmiş bir ülke.

10 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2015 Son Güncelleme: 24 Ağustos 2015

Demokrasi standardımız yükseliyor mu? Hayır.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda şunları aktardı: “Türkiye, demokratik standartlarını yükseltmiş bir ülke. Avrupa Birliği üyeleri ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülke şu anda. Türkiye, vesayetçi bir anayasadan sivil anayasaya geçen bir ülke. Fikir konusunda çok önemli mesafeler almış bir ülke."

Yılmaz’ın bu seri iddialarından en ölçülebilir olanı, Türkiye’nin demokratik standartlarını yükselttiği ile ilgili olan iddiası. Her ne kadar demokrasinin tam olarak nasıl ölçülebileceği ile ilgili bir konsensüs oluşmasa da, kabul görmüş bazı kurumların demokrasi ölçüsü göstergeleri ciddi çalışmalarda kullanılıyor. ABD’li bir düşünce kuruluşu olan Freedom House belli bir demokrasi tanımını temel aldığı çalışmalarında 1970’lere kadar geri giden bir veri seti üretti. Bunun yanında 2006’dan beri “Economist Intelligence Unit” (EIU) de yayınladığı raporlarla ülkelerin demokrasi endeks puanlarını ve sıralamalarını belirliyor. 

Türkiye, demokratik standartlarını yükseltmiş bir ülke. 1

Freedom House’ın 1972’den beri derlediği sonuçlar değerlendirildiğinde son 42 yılda Türkiye demokratik göstergelerinde 2 kez çok sert düşüşler yaşamış ve sonrasında kademeli olarak bu durum düzelmiştir. Fakat 2011’den sonraki düşüş göze çarpmaktadır.

Türkiye, demokratik standartlarını yükseltmiş bir ülke. 2

EIU’nun verileri de Freedom House’un gösterdiği düşüşü teyit etmektedir. Türkiye’nin demokrasi göstergeleri 2012’den sonra aşınma sürecine girmiştir.

Bu iki kuruma göre de Türkiye 2012’den beri demokrasi göstergelerinde gerilemektedir. Yılmaz’ın iddiası 24. Dönem için değerlendirildiğinde demokrasi skorları Türkiye için düşüş eğilimini işaret etmektedir.

Sonuç olarak, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2015 Son Güncelleme:   24 Ağustos 2015