Çetin Osman Budak CHP Antalya Milletvekili

Asgari ücretle çalışan emekçilerin kahvaltı sofrasındaki ürünlerin çoğunun fiyatı hem enflasyondan hem de asgari ücret artışından daha fazla arttı.

8 Şubat 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Kahvaltılık Ürünlerdeki Fiyat Artışı Ne Kadar?

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı Twitter paylaşımında "asgari ücretle çalışan emekçilerin kahvaltı sofrasındaki ürünlerin çoğunun fiyatı hem enflasyondan hem de asgari ücret artışından daha fazla arttı" iddiasında bulundu.

Asgari ücret, 2018 yılı başında yapılan %14,2'lik zamla birlikte 1.603 liraya yükselmişti. 2017 yıllık enflasyon oranı %11,92 olarak açıklanırken, 2018 yılı Ocak ayı TÜFE artışı, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,35 şeklinde gerçekleşti. Biz de Budak'ın açıklamasını seçili kahvaltılık ürünlerde Ocak 2017-Ocak 2018 arasındaki fiyat artışları üzerinden değerlendirdik.

Asgari ücretle çalışan emekçilerin kahvaltı sofrasındaki ürünlerin çoğunun fiyatı hem enflasyondan hem de asgari ücret artışından daha fazla arttı. 1

Yaptığımız gruplamada kahvaltılık ürünler arasında en büyük artışın başta tereyağı olmak üzere süt ürünlerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu ürünlerin tümündeki artış oranı enflasyonun üzerinde gerçekleşmiş. Kahvaltı sofralarımızda bulunan zeytin, ekmek, çay, reçel, sucuk ve yumurta gibi diğer ürünlerdeki artış ise enflasyonun altında kalmış.

Özetle süt ürünleri dışında kalan çoğu ürün fiyatındaki artış, asgari ücret zammının üzerinde değil. Yine de asgari ücretle geçinmek durumunda olan binlerce ailenin, diğer masrafları da hesaba katıldığında teşekküllü bir kahvaltı sofrasına oturması mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak;

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Şubat 2018