Cemil Çiçek Meclis Dışı Türkiye Büyük Millet Meclis Eski Başkanı

Dünya Saydamlık Örgütü’nün yayınladığı listede geçen sene 65. sıradaymışız, 52. sıraya gelmişiz

29 Eylül 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Dünya Saydamlık Örgütü’nün yayınladığı listede geçen sene 65. sıradaymışız, 52. sıraya gelmişiz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek 29 Eylül 2014 tarihidne Ankara’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Dünya Saydamlık Örgütü’nün sıralamasındaki yerinin kötüye gittiğini belirterek, 65.sıradan 52.sıraya gelindiğini iddia etti.

Daha temiz bir siyaset için çalışmakta olan bir örgüt olan Transparency International, her sene dünyadaki ülkelerdeki yolsuzluk oranlarını inceleyip, konulara göre sıralamalar yapıyor. Yapılan sıralamalardan bir tanesi yolsuzluk algısına ilişkin ve en bilinen sıralamalardan bir tanesi. Bu listedeki hesaplamaya göre ülke skorunun 0’a yaklaşması o ülkedeki yolsuzluk algısının arttığının göstergesidir. Dolayısıyla bir ülkenin skorunun düşmesi onu listede üst sıralara taşır ve ülkedeki yolsuzluğun arttığını gösterebilir.

Türkiye bu sıralamaya göre 2011 yılında 61.sırada, 2012 yılında 54.sırada, 2013 yılında ise 53.sırada yer almıştır. Görüldüğü üzere Cemil Çiçek’in iddiasında yer alan rakamlar bu sıralamaya uymamaktadır. Ancak Çiçek’in özel olarak farklı bir konuya dair bir iddiada bulunup bulunmadığı anlaşılmamaktadır. Ayrıca Çiçek’in iddiasında dikkat çektiği durum, yolsuzluk algısının artması, gerçeği yansıtmaktadır.

 

Sonuç olarak Çiçek’in iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Türkiye Büyük Millet Meclis Eski Başkanı Cemil Çiçek'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Eylül 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970