Cemal Enginyurt MHP Ordu Milletvekili

Ekrem İmamoğlu ilk gezisini Kıbrıs Rum Kesimi’ne yaptı

10 Temmuz 2020 tarihinde TV Programı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Senem
SENEM POLAT
Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2020 Son Güncelleme: 20 Temmuz 2020

Ekrem İmamoğlu'nun İlk Yurt Dışı Gezisi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 10 Temmuz 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk gezisini Kıbrıs Rum kesimine yaptığını iddia etti. 

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Müzesi camiye dönüştürülmüş, bu değişim çeşitli taraflarca desteklense de tartışmalar yaratmıştı. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi hakkında konuşulan programda, İmamoğlu’nun Ayasofya hakkında beyanda bulunmadığı konusunda eleştiriler yapan Enginyurt, İmamoğlu’nun yurt dışı gezilerine değinirken ilgili iddiada bulundu.

Not: İlgili iddia videonun 38. dakikasında.

Ordu Milletvekili Enginyurt’un bu iddiasını araştırırken çeşitli haber sitelerinde, İBB Belediye Başkanı İmamoğlu’nun teyitli Twitter adresinde ve İBB resmî sitesinin basın merkezini inceledik.

Çeşitli haber sitelerinde yayınlanan haberlere göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ilk yurtdışı ziyaretini 1-2 Ekim 2019 tarihlerinde Paris’e yapmış.

İmamoğlu’nun kendi sözlerine de değinen haberlerde "İBB Başkanı olarak ilk seyahatimin Paris’e olması ilginç bir başlangıç oldu. Bunun ikimize de hem Bayan Hidalgo’ya hem de bize başka bir sorumluluk yüklediğini düşünüyorum." şeklinde açıklamalar da bulunuyor.

İBB basın merkezinden ve İmamoğlu’nun Twitter adresinden ulaştığımız bilgiler bu gezinin belirtilen tarihlerde yapıldığını doğrular nitelikte.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun Ada’ya ziyareti 27 Haziran 2019’da göreve başlamasından önceki bir tarih olan 11 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olan ziyaretti. Yine bu ziyarete dair bilgilere İmamoğlu’nun Twitter hesabında 11 Mayıs 2019’da "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve saygıdeğer eşi Meral Hanım’a misafirperverlikleri için teşekkür ederim. 2 yıl yaşadığım KKTC’de ilgisini ve sevgisini gösteren herkese yürek dolusu sevgiler." mesajıyla paylaştığı tweet ile ulaşmak mümkün.

Daha önceden Beylikdüzü’ndeki Rauf Denktaş anıtında Makarios’un yer alması eleştirilmiş, çeşitli haber siteleri Yunan medyasının İmamoğlu’ndan Yunan olarak bahsettiği şeklinde haberler yapmış ve İmamoğlu’nun Rum Haber Ajansı KİPE’ye Kıbrıs’ta barışın sağlanması hakkında konuştuğu haberleri de yapılmıştı. Öte yandan, İmamoğlu’nun Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyareti ile ilgili bir kaynağa ise ulaşılamıyor. 

Sonuç olarak Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk yurt dışı gezisini Kıbrıs Rum Kesimi’ne yaptığı iddiası ulaşılan verilere göre doğru değil. İmamoğlu’nun ilk yurt dışı gezisi 1 Ekim 2019 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'e gerçekleşti.  Ayrıca Ekrem İmamoğlu'nun Kıbrıs Rum Kesimi’ne ziyareti hakkında bir bilgiye de ulaşılamıyor. 

Sonuç olarak;

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   20 Temmuz 2020