Candan Yüceer CHP Tekirdağ Milletvekili

Çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz ve tecavüz davalarında 2008'den 2013'e kadar yüzde 400 artış var.

21 Nisan 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Adalet
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 21 Nisan 2016 Son Güncelleme: 26 Nisan 2016

Çocuklara Yönelik Cinsel Taciz Davalarının Sayısı Artıyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Yüceer yaptığı açıklamada "Çocuk Hakları İzleme Komisyonu" adı altında yeni bir ihtisas komisyonu kurulması için yasa teklifi hazırladıklarını ve TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Yüceer Açıklamasının devamında Türkiye’de çocukların uğradığı cinsel istismar suçlarında son yıllarda yaşanan artışa değindi ve 2008-2013 yılları arasında çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz ve tecavüz davalarında yüzde 400 artış yaşandığını iddia etti.

Çocuk Cinsel İstismar Suçlarına Açılan Dava Sayısı Düzenli Olarak Artıyor

Çocuklara yönelik mide bulandırıcı cinsel istismar vakalarına medya kaynaklarında sıklıkla denk geliyoruz. Üstelik bu saldırılar çoğu zaman mağdurların yakınları tarafından yapıldığı için, kimi zaman mahkemeye bile taşınmadan, saldırganın cezasız kaldığı ve mağdur çocukların hayatları boyunca taşıdıkları dev travma vakaları olarak kalabiliyor. 2013 yılında Bianet’te yayınlanan bir içeriğe göre bu vakalarda saldırganların %75’i mağdurların aile ya da yakın çevresinden tanıdığı insanlardan oluşuyor. Neticede saldırganların kim olduğu bir tarafa bırakıldığında da durumun ciddiyeti azalmıyor. Aşağıdaki tabloda Adalet Bakanlığı’nın 2004-2014 yılları arasında çocukların cinsel istismarı ile ilgili açılan dava sayısı ile ilgili verileri yer alıyor.

Çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz ve tecavüz davalarında 2008'den 2013'e kadar yüzde 400 artış var. 1

Tabloda 2009 yılında bir önceki yıla göre ciddi bir artış göze çarpıyor. Bu ani artışın sebebi veri derleme ve işleme konusunda Adalet Bakanlığı’nın yeni bir yöntem kullanmaya başlaması. 2004-2008 yılları arasında dosya bazında; yani sadece dosyadaki en ağır suç esas alınarak sayım yapılırken 2009 yılı sonrasında yeni bir yönteme geçilerek dosyadaki tüm suçlar ayrı ayrı sayılarak değerlendirme yapılmaya başlanmış.

Yüceer’in iddiasına dönecek olursak, eğer ki tablodaki bu artış yukarıda bahsettiğimiz yöntem değişikliği yapılmadığı halde gerçekleşseydi, gerçekten de 2008-2014 yılları arasında dava sayısında %445’lik korkunç bir artış olduğunu söyleyebilirdik. Ancak şu durumda, dava sayısı 2008’den bu yana her yıl düzenli olarak artmış olmasına rağmen, Yüceer’in iddia ettiği gibi radikal bir artış olduğunu düşünmemiz olası değil.

Bu durumda CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in iddiasında çocuklara yönelik cinsel istismarda artış olduğu yönünde doğru bir vurgu olmakla birlikte, iddia edilen artış oranı abartılı olduğu için büyük ölçüde doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Nisan 2016 Son Güncelleme:   26 Nisan 2016