Burhanettin Bulut CHP Adana Milletvekili

11 rektör iki sene içerisinde atandı. Bu rektörlerin hepsi ilahiyat mezunu

9 Aralık 2019 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 9 Aralık 2019 Son Güncelleme: 10 Aralık 2019

Üniversite Rektörleri

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 27 Kasım 2019 tarihinde TBMM’de yapmış olduğu konuşmada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörler hakkında konuşan Bulut, son iki yıl içerisinde atanan 11 rektörün üniversitelerin ilahiyat fakültelerinden mezun olduğunu iddia etti. Biz de CHP milletvekilinin bu iddiasını ele alırken hem Cumhurbaşkanı tarafından yapılan ve Resmî Gazete tarafından da yayınlanan rektör atamalarını hem de bu akademisyenlerin biyografilerini inceledik.

Türkiye’de akademisyenleri üniversitelerin rektörlüklerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atıyor ve Resmî Gazete de bu kararları “Atama Kararları”, “Cumhurbaşkanı Kararları” ve “Cumhurbaşkanı Kararnameleri” başlığı altında paylaşıyor. Bazen akademisyen ve atandığı üniversitesi hususi olarak açıklanan karalar bazen ise rektör atama kararları bazen de Cumhurbaşkanı atama kararları altında toplu bir liste halinde açıklanıyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un da iddiada bulunduğu gibi son 2 yılda Cumhurbaşkanı tarafından yapılan rektör atamalarını incelediğimizde, Kasım 2017’den bu yana Cumhurbaşkanı tarafından 127 farklı üniversiteye 129 kere rektör ataması yapıldığı görülüyor. Antalya AKEV Üniversitesi’ne Kasım 2017’de ve Nisan 2019’da İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’ne de Ekim 2018 ve Kasım 2019’da iki farklı akademisyen rektör olarak atandı. Kasım 2017’den bu yana atanan 129 farklı rektörün eğitim durumlarını incelediğimizde ise üniversitelerin ilahiyat fakültesinden mezun olan 13 farklı akademisyenin rektör olarak atandığı görülüyor. Profesör unvanına sahip olan bu kişilerin atandıkları üniversiteler ise Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Ordu, Sinop, Giresun, Samsun, Trabzon ve Yalova Üniversiteleri.

11 rektör iki sene içerisinde atandı. Bu rektörlerin hepsi ilahiyat mezunu 1

Not: İzmir Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü 1982 yılında 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörleri son iki yıla karşılık gelen Kasım 2017’den itibaren incelediğimizde, rektör olarak atanan akademisyenlerden 11 kişinin değil de 13 kişinin ilahiyat fakültesi mezunu olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak;

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut'un İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Aralık 2019 Son Güncelleme:   10 Aralık 2019