Bülent Tüfenkci Hükümetin Vaatleri Gümrük ve Ticaret Bakanı

Türkiye’de İngiltere, Fransa ve İtalya dahil AB ülkelerinin her birinden daha fazla sebze ve meyve üretiliyor. Nüfusu, Türkiye nüfusundan fazla olan Almanya'ya kıyasla Türkiye'de 9 kat fazla üretim yapılıyor.

11 Aralık 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Türkiye'nin Meyve Sebze Üretimi Avrupa'nın Üstünde

Ankara’da Türkiye Halciler Federasyonu temsilcileriyle bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, yaptığı konuşmada Türkiye’de AB ülkelerinin her birinden daha fazla sebze ve meyve üretimi yapıldığını, Türkiye’deki üretimin Almanya’nın 9 katını bulduğunu iddia etti.

Avrupa genelinde 5 milyon hektarlık bir alanda meyve ve sebze üretimi yapılıyor. Avrupa’nın en büyük meyve üretici ülkesi olan İspanya’da meyve üretimine ayrılan alanların toplamı 934.970 hektarken, sebze konusunda üretim lideri olan İtalya’nın sebze üretimi yapılan alanlarının toplamı 436.520 hektar. Ancak Türkiye hem sebze hem de meyve konusunda üretim yapılan alan açısından her iki ülkeden de büyük durumda. Eurostat verileri Türkiye’de sebze tarımı yapılan arazi miktarını 863.000 hektar, meyve tarımı yapılan arazi miktarını ise 1.716.000 hektar olarak belirtiyor. Üretim miktarı incelendiğinde de Türkiye’deki üretim miktarının Avrupa ülkelerinin açık ara önünde olduğu görülüyor.

Türkiye’de İngiltere, Fransa ve İtalya dahil AB ülkelerinin her birinden daha fazla sebze ve meyve üretiliyor. Nüfusu, Türkiye nüfusundan fazla olan Almanya'ya kıyasla Türkiye'de 9 kat fazla üretim yapılıyor. 1

Sayılara göre Türkiye’de 2016 yılı sebze üretimi, Almanya’dakinin yaklaşık 10 katıyken, meyve üretimi de 7 kattan daha fazla.

Sonuç olarak;

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Aralık 2017