Bülent Belen MHP Tekirdağ Milletvekili

...devlete ve özel sektöre ait yatak kapasitesi ihtiyacın yüzde 10'unu karşılayabiliyor.

23 Ekim 2014 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim

Yurt Kapasiteleri

MHP Tekirdağ milletvekili Bülent Belen TBMM’de yaptığı basın toplantısında açılan üniversitelere rağmen devlete ve özel sektöre ait yatak kapasitesinin ihtiyacın ancak yüzde 10’unu karşıladığını iddia etmiştir.

Belen’in iddiası yeni bir iddia değil. Bu hafta içinde Gebze Teknik Üniversitesi’nin açılması ile ilgili yapılan görüşmelerde öğrenci yurdu eksikliği birçok ilin milletvekili tarafından da dile getirildi. Artan kontenjanların aynı ölçülerde yatak kapasitesine yansımamasının mağduriyetlere yol açtığı açıkça vurgulandı.

 

             ...devlete ve özel sektöre ait yatak kapasitesi ihtiyacın yüzde 10'unu karşılayabiliyor. 1

 

2013/ 2014 dönemi itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların kapasite sayısı yaklaşık 306 bin civarındadır. 2012/2013 dönemi için ise yükseköğrenimde açıköğretim haricinde öğrenci sayısı 2,7 milyon civarındadır. İhtiyacı kesin bir şekilde hesaplayabilecek veriler mevcut değildir. Kendi şehirleri dışında üniversite okuyan ve mali durumları nedeniyle barınma sıkıntısı çeken öğrenci sayısını tam olarak bilemiyoruz. Fakat 2,7 milyon öğrencinin önmli bir kısmının bu tür sorunları yaşaması olasıdır. Belen’in iddiasındaki % 10 biraz abartılı olsa da genel anlamda sorun büyüktür.

 

MHP Tekirdağ milletvekili Bülent Belen’in iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı:
Yayın Tarihi:   23 Ekim 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970