Buğra Kavuncu İYİ Parti İstanbul İl Başkanı

Her sene 1,6-1,7 milyon Z kuşağından yeni seçmen devreye giriyor

7 Ekim 2020 tarihinde Periscope Röportajı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Z Kuşağının Yıllık Ortalama Oy Potansiyeli

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, 7 Ekim 2020 tarihinde Platform Z ile birlikte yapmış olduğu Periscope yayınında Z kuşağından gençlerin sorularını yanıtladı ardından da gençlere sorular yönelterek onların sorunlarını dinledi. Programda İYİ Parti olarak ekonomik planlamalarına değinen Kavuncu, Platform Z’de bir gencin “Z kuşağının talepleri sizin için önemli mi?” sorusuna verdiği yanıtta Z kuşağının taleplerinin onlar için önemli olduğunu vurgularken, Z kuşağından her sene 1,6-1,7 milyon seçmenin devreye girdiğini de iddia etti.

Z Kuşağının Oy Potansiyeli Nasıl?

Z kuşağı birçok kaynağa göre 1997 ila 2012 yılları arasında doğan demografik grubu kapsıyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’nin 2019 verilerine göre ise Türkiye’deki toplam Z kuşağı nüfusu 20,6 milyon. 2020 yılı itibarıyla 18 yaşını doldurup oy kullanma hakkına sahip olacak kişi sayısı ise yaklaşık 1 milyon 228 bin. Bununla birlikte 2020 yılı sonu itibarıyla Z kuşağının toplam oy potansiyeli ise 7,9 milyon seviyesinde.

Her yıl Z kuşağından 18 yaşını doldurup seçmen potasına girebilecek yani oy kullanabilecek gençlerin sayısına da ADNKS’nin verilerinden ulaşılabiliyor. Buna göre 1997 ila 2012 doğumluların dahil olduğu Z kuşağının 18 yaşının dolduracak nüfusu, yani seçmen olabilecek nüfusunun yıllar içerisindeki artışı da aşağıdaki tabloda belirtiliyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Z Kuşağının Oy Potansiyeli

Sonuç olarak İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun iddia ettiği gibi Z kuşağından her sene seçmen olarak devreye girecek genç sayısı 1,6 ya da 1,7 milyon kişi değil. 2030 yılına kadar her sene seçmen olabilecek Z kuşağı nüfusu ortalama 1 milyon 262 bin kişi. Aradaki fark olabilecek 440 bin kişilik genç gerektiği zaman olası bir seçim sonucunu bile değiştirebilecek önemli bir oy potansiyeli.

Sonuç olarak;

İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ekim 2020 Son Güncelleme:   12 Ekim 2020