Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Türkiye, ülke riski primi bakımından son 3 yılda hiç olmadığı kadar iyi durumdadır.

17 Ekim 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Türkiye'nin Risk Primi Düşüş Eğiliminde

Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye, ülke riski primi bakımından son 3 yılda hiç olmadığı kadar iyi durumdadır” iddiasında bulundu.

Ülke Risk Primi Nedir?

Dış yatırımların ekonomide önemli bir yer tuttuğu ülkelerde, politik ve ekonomik atmosferin yatırımcılar için uygun olması önemli bir etkendir. CDS (Credit Default Swap-Kredi Risk Takası) ülkelerin yatırımcılar açısından risk potansiyelini anlık olarak güncelleyen bir sistem olarak kullanılıyor. CDS puanı yükselen ülkeler, yatırımcılar için riskli ülkeler olarak kabul ediliyor.

Türkiye ekonomisinde 2013 sonrası dönemde gözlemlenen yatırım miktarı düşüşleri, işsizlik ve enflasyondaki artış, CDS derecesinin değişimlerle de benzerlik gösteriyor. Türkiye’nin CDS’si 2013 Mayıs ayında 110’lar seviyesine kadar inmişken 2015 yılı Eylül ayında 330’a merdiven dayamıştı. 2017’nin ilk günlerine de 300’ler seviyesinde giren CDS skoru yılın geri kalan kısmında, şu ana kadar azalma eğilimi gösterdi. Eylül ayında 160’lar seviyesinde seyreden skor, Ekim ayında ise tekrar yükselişe geçerek 19 Ekim 2017 itibariyle 175 seviyesine geldi.

[if gte mso 9]><xml>
 <o:OfficeDocumentSettings>
  <o:RelyOnVML></o:RelyOnVML>
  <o:AllowPNG></o:AllowPNG>
 </o:OfficeDocumentSettings>
</xm...
Kaynak: http://www.bloomberght.com/cds/turkiye-cds    

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin riski primi bakımından son 3 yılda hiç olmadığı kadar iyi duruma geldiğini iddia etmişti. Gerçekten de CDS skoru son zamanlarda 2014 yılı seviyelerine gerilemiş. Skorun düşme eğilimi göstermeye devam edip etmeyeceği Türkiye’deki politik düzenin olağanlaşmasıyla yakından ilgili olacak.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ekim 2017 Son Güncelleme:   24 Ekim 2017