Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Türkiye, BM'ye üye 172 ülkenin 156'sının oyunu alarak (BM Sivil Havacılık Örgütü’ne) en yüksek oyla seçilen ülke oldu.

6 Ekim 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik

Türkiye'nin Oyu Rekor Seviyede mi?

Türkiye’de sivil havacılık sektörü son yıllarda fark edilir derecede büyüdü. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye’de hava trafiği 2003’ten bu yana beş kat artış gösterdi. Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz hafta konuyla alakalı olarak, Türkiye’nin 172 BM üyesi ülkeden 156’sının oyunu alarak BM Sivil Havacılık Örgütü Konseyi’ne en yüksek oyla üye seçildiğini iddia etti.

BM’nin özel bir kuruluşu olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü 1947’de kurulduğundan bu yana uluslararası havacılığın standartlarını belirleyen ve hava taşımacılığının daha güvenilir bir şekilde yaygınlaşması için çalışan bir örgüt. ICAO’nun karar alma birimi olan Konsey, 36 üyeden oluşuyor. Konseyin üyelerini ICAO Meclisinde yer alan BM üye ülkeleri üç yılda bir düzenlenen seçimlerle belirliyor. Konseyin 36 üyesi ise üç kategori altında yer alıyor. Birinci kategoride uluslararası hava ulaşımında öncül rol üstlenen ülkeler yer alıyor. İkinci kategori ülkeleri ortak kullanılan uluslararası havacılık tesislerine en büyük katkıyı yapanlardan oluşuyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu üçüncü kategori ülkeleri ise örgütün adil bir coğrafi temsil kapasitesine sahip olması göz önüne alınarak şekilleniyor.

ICAO’da en son 66 yıl önce konsey üyesi olarak yer alan Türkiye, 27 Eylül’de başlayan 39. Genel Kurul çalışmalarında yapılan oylamada 172 ülkenin 156’sının oyunu almayı başardı. Kategorilerine göre ICAO 2016 Konsey seçimlerinde ülkelerin aldığı oylar tablodaki gibi gerçekleşti.

Türkiye, BM'ye üye 172 ülkenin 156'sının oyunu alarak (BM Sivil Havacılık Örgütü’ne) en yüksek oyla seçilen ülke oldu. 1

Tabloda görüldüğü gibi tüm kategoriler dikkate alındığında Türkiye’den fazla oy alan birçok ülke var. Sadece üçüncü kategori ülkelerine bakıldığında ise, Küba (160) ve Kenya’nın (159) Türkiye’den fazla oy aldığını görüyoruz.

Sonuç olarak Başbakan Binali Yıldırım her ne kadar Türkiye’nin ICAO Konsey seçimlerinde aldığı oy sayısını doğru ifade etmiş olsa da, Türkiye’nin en çok oy alan ülke olduğu abartılı ve yanlış bir ifadedir. Bu nedenle iddiada büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ekim 2016 Son Güncelleme:   11 Ekim 2016