Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Türkiye 2016'nın ilk 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardı.

21 Haziran 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 21 Haziran 2016 Son Güncelleme: 27 Haziran 2016

2016'ın En Fazla Büyüyen 5. Ülkesi miyiz?

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2016’nın il 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardığını iddia etti.

OECD istatistikleri 2016’nın ilk çeyreğinde yakalanan büyüme oranlarını vermesi açısından Başbakan Yıldırım’ın iddiasını analiz etmek için uygun kaynaklardan biri. Ancak Yıldırım iddiasında coğrafi bir sınırlama yapmaksızın, Türkiye’nin tüm dünyada en fazla büyüyen 5’inci ülkesi olduğunu iddia etmişti. Sadece OECD ülkelerinde ve seçili gelişmekte olan ülkelerde yaşanan büyüme oranlarını vermesi yüzünden, bu kaynak tek başına yeterli olmuyor. Aşağıdaki tabloda görüleceği gibi OECD üyesi ülkelerinin yanı sıra OECD’ye üye olmayan Hindistan, Çin, Endonezya, Litvanya, Kolombiya, Letonya, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantin’in de dahil olduğu listede Türkiye, 2016 yılının ilk üç ayında yakaladığı %4,4’lük büyüme oranıyla beşinci sırada yer alıyor.

Türkiye 2016'nın ilk 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardı. 1

Peki sıralamaya tüm ülkeleri dahil etseydik durum nasıl olurdu? IMF’nin Nisan 2016’da yayınladığı World Economic Outlook 2016 raporu, çeyreklik dönemler için olmasa da 2016’nın tamamı için büyüme oranı tahminleri sunuyor. IMF’nin çalışmasına göre, 2016’da en fazla büyümesi beklenen ilk 10 ülke grafikte gösterilmiştir. Görüldüğü gibi 2016’da Türkiye’nin en fazla büyüyen ilk 10 ülke arasına girmesi mümkün görünmüyor.

Türkiye 2016'nın ilk 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardı. 2

Son olarak incelediğimiz Trading Economics web sitesinde tüm ülkeler için mümkün olan en güncel büyüme verileri bulunuyor. Sitede 2016’nın ilk çeyreğindeki büyüme oranları hakkında bilgi olan ülkeler sıralamasında, Türkiye 14’üncü sırada yer alıyor. Tüm ülkelerin 2016’nın ilk çeyreğine dair büyüme oranları erişilebilir olsaydı, şüphesiz Türkiye listenin daha aşağısında yer alacaktı.

Türkiye 2016'nın ilk 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardı. 3

Genel bir değerlendirme yapılacak olursa, Türkiye’nin ekonomik gelişmişlik açısından kendisine benzeyen -gelişmekte olan ve gelişmiş- ülkeler arasında 2016’nın ilk çeyreğinde en fazla büyüyen 5 ülke arasına girdiğini söyleyebiliriz. IMF’in 2016 tahminlerinde ve Trading Economics sıralamasında ilk 10’a giren ülkelerin bir çoğunda yakın zamana kadar iç karışıklıkların yaşandığını ve politik istikrarın zayıf olduğunu, dolayısıyla bu ülkelerin halihazırda güçsüz olan ekonomilerinin gelişme potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiası sadece ekonomisi Türkiye’ye benzeyen ülkeler ekseninde değerlendirildiğinde doğru olabilecekken, demecin tüm dünyayı kapsamasından kaynaklanan bir yanlış yönlendirme ve abartma olmasından ötürü iddiada büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Haziran 2016 Son Güncelleme:   27 Haziran 2016