Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Peki zeytin üretiminde Türkiye'yi dünya ikincisi yapan kim, AK Parti.

6 Haziran 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 6 Haziran 2017 Son Güncelleme: 7 Haziran 2017

Zeytin Üretiminde Dünya İkincisi miyiz?

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin grup toplantısında konuştu. Yıldırım, zeytinlik alanları ilgilendiren kanun değişikliği ile ilgili olarak muhalefetin konuyu “saptırdığını” şu sözlerle ifade etti:

Zeytin üretiminde dünya ikincisi yapan Türkiye'yi kim, AK Parti. Getirilen düzenleme ne? Zeytin alanı olan yerlerde maalesef geçmişte birtakım yanlış uygulamalar, hukuksuz uygulamalarla sanayi tesisleri yapılmış. Ve dolayısıyla o zeytin alanları kullanılamaz hale gelmiş. Biz onunla ilgili düzeltme yaptık. İkincisi de sanayi bölgesindeki zeytin alanlarını üç kilometre yakınına kadar asla hiçbir tesis yapılmayacak. Ancak üç kilometre daha fazla mesafede yapılabilecek. Bu kurula gelecek, değerlendirme yapılacak. Müspet bir karar çıkarsa bakanlığa gidecek. Kamu yararını sağlayan şeyleri yapmalıyız. Zeytin mi daha önemli, yapılacak tesis mi daha önemli Türkiye'nin geleceği açısından. Bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım. Muhalefetin derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.”

Değişik geçerse, uygulamada ne gibi sonuçlara yol açacağı ileride görülecek. Sadece ihracat getirisi bakımından dahi yabana atılmaması gereken bir tarım ürünü olan zeytin üretiminde dünyada kaçıncı sırada olduğumuz ise güncel verilerle incelenebilir.

Sofralık Zeytin Üretiminde 1990’larda İkinciydik

Dünya çapında zeytin üretimi istatistiklerine Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Zeytincilik alanında dünya çapındaki tek hükümetler arası organizasyon olan IOC, 1959’da Madrid’de kuruldu. Türkiye’nin 2016’dan bu yana üyesi olduğu oluşum zeytincilik sektörünün gelişmesi adına uluslararası iş birliğine yönelik proje ve faaliyetleri destekliyor. IOC’nin üyeleri, dünya zeytin üretiminin %98’inden sorumlu ülkeler ve kuruma üretim değerleri konusunda direkt veri temin ediyorlar.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin AK Parti döneminde zeytin üretiminde dünyada ikinci sıraya geldiğini ileri sürmüştü. IOC sitesi 1990’dan günümüze dünyada sofralık zeytin üretim istatistiklerini sunuyor. Bu dönemde sofralık zeytinde en çok üretim yapan ülkeler arasında Türkiye, İspanya ve Mısır yer alıyor. Ancak kaynaklar Türkiye’nin 1990-2001 arasında ikinci ülke olduğunu, sonraki yıllarda ise Mısır’da zeytin üretimine ağırlık verilmesi ile bu dengenin değişmeye başladığını gösteriyor. 2002’den bu yana Türkiye dönem dönem üçüncü, dönem dönem ise ikinci sırada yer alıyor. Ortalamaya bakıldığında 2002’den bu yana yılda ortalama 306 bin ton sofralık zeytin üreten Türkiye’nin 525 bin ton üretim yapan İspanya ve 360 bin ton üreten Mısır’ın gerisinde kaldığını görüyoruz.

Peki zeytin üretiminde Türkiye'yi dünya ikincisi yapan kim, AK Parti. 1

Türkiye uzun zamandır zeytin üretiminde dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor. İklim ve toprak şartları zeytin üretimi için son derece elverişli olan Türkiye’de bu yeni bir durum değil. Üstelik AK Parti iktidarları dönemindeki üretim ortalaması dikkate alındığında, üretim miktarındaki artış dikkat çekçi olmakla birlikte dünya sırlamasında ikincilikten, üçüncülüğe bir düşüş var.

Bu durumda Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Haziran 2017 Son Güncelleme:   7 Haziran 2017