Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili | AK Parti

İzmir-İstanbul Otoyolu, 9 milyar, finans maliyetiyle birlikte 9 milyar... Türkiye’nin 1950 yılındaki milli gelirinden büyük.

31 Mayıs 2016 tarihinde İzmir'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

İzmir'e Yapılan Yatırımlar İktidarın Gündeminde

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de STK temsilcileriyle bir buluşma gerçekleştirdi. Yıldırım, yaptığı konuşmada sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin demokrasinin iki anahtar kurumu olduğunu vurguladı; siyaset kurumu ile sivil toplum irtibatının demokrasinin gelişmesi için olmazsa olmaz bir rolü olduğunu belirtti. AK Parti iktidarları döneminde İzmir’e yapılan yatırımları sıralayan Yıldırım, İzmir – İstanbul Otoyolu’nun finans maliyetiyle birlikte 9 milyar TL olduğunu ve bu miktarın Türkiye’nin 1950 yılındaki milli gelirinden fazla olduğunu iddia etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle 1950 yılı cari fiyatlarda milli gelir bilgisine ulaştığımızda Başbakan Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı olma ihtimali olduğu anlaşılıyor. 1950 yılında Türkiye’nin cari fiyatlarda Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) 9 milyar 715 milyon TL. Bu miktar, İzmir – İstanbul otoyolu için harcanan miktara oldukça yakın.

Fakat 1950 ve 2016 yılı arasında aynı para biriminde bir karşılaştırmaya gidiyorsak miktarları olduğu gibi almak oldukça yanıltıcı olabilir. En basit örnekle, 2015 Ocak ayında aldığımız 1.000 TL değerindeki bir madde sepetini 2016 Ocak ayında ancak 1.096 TL’ye alabiliyoruz. 2000 yılı Ocak ayında elimizde bulunan 100 TL’lik madde sepeti 2016 Ocak ayında 904 TL’ye çıkmış durumda. Bu nedenle bu tür bir karşılaştırmada iki yıl arasındaki enflasyonu dikkate almamız gerekiyor.

Merkez Bankası enflasyon endeks verilerini dikkate alarak yaptığımız hesaplamada 2015 yılındaki 9 milyar TL’nin reel değerinin 1950 yılı için aslında 1,39 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bu da, 1950’deki mevcut GSYH’den oldukça az bir değer.

Genel değerlendirmede, Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

TRT'nin Geliri Ne Kadar?