Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

İktidarımızda Türkiye'yi tarımsal üretimde Avrupa'nın bir numarası yaptık.

13 Şubat 2018 tarihinde Erzincan 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Tarımsal Üretimde Avrupa'nın Zirvesinde miyiz?

AK Parti’nin Erzincan il kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’nın bir numarası haline geldiğini iddia etti.

Başbakan Yıldırım'ın demecindeki "bir numara" olma iddiasını tarım sektöründe üretilen ekonomik değer açısından değerlendirdik. Tarımsal değeri ise cari fiyatlar ve sabit fiyatlar açısından incelemek mümkün. Cari fiyatlar incelemesi, ürünün üretilip satıldığı dönemde elde edilen gerçek geliri anlamamıza yardımcı olacak. Sabit fiyatlar yaklaşımı ise, ürünün fiyatını belirli bir yılda sabitleyip (ör: 2004), önceki ya da sonraki dönemlerde de ürün aynı fiyattan satılmış gibi değerlendirerek üretilen ürün miktarı hakkında fikir verecektir. Bu iki yaklaşım arasındaki farkı bir kilo elmanın farazi fiyatını örnek alarak özetlemeye çalışırsak aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkacaktır.

İktidarımızda Türkiye'yi tarımsal üretimde Avrupa'nın bir numarası yaptık. 1

Bu açıklamadan sonra Türkiye'nin ve Avrupa'nın önde gelen tarımsal ürün üreticisi ülkelerinin tarım gelirlerini inceleyebiliriz. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) en güncel tarihli, 2014 verileri Türkiye'nin hem cari hem de sabit fiyatlar cinsinden Avrupa'nın en büyük tarım üreticisi olduğunu ortaya koyuyor.

İktidarımızda Türkiye'yi tarımsal üretimde Avrupa'nın bir numarası yaptık. 2

Ancak Binali Yıldırım'ın iddia ettiği gibi bu durum AK Parti iktidarları döneminde gerçekleşmiş değil. Türkiye, üretilen ürün miktarındaki değişim hakkında daha tutarlı bilgi veren sabit fiyatlar cinsinden bakıldığında 1998, 2000 ve 2002 yıllarında da Avrupa birincisiydi. 1992-1998 arasında ise ikinciliğini korudu. Elde edilen güncel gelir hakkında daha tutarlı fikir veren cari fiyatlar açısından bakıldığında ise birinciliğe ilk kez 2005'de yükselen Türkiye tarımı, bunun öncesinde uzunca bir süre üçüncü sırada yer alıyordu.

Sonuç olarak Türkiye'nin sabit ve cari gelir açısından en başarılı Avrupa ülkesi olduğu doğru. Ancak bu durumu iktidar partisinin bir başarısı olarak lanse etmek abartılı olacaktır. Türkiye, AK Parti iktidarlarından önceki uzunca bir sürede de tarımsal geliri en yüksek olan iki ya da üç Avrupa ülkesinden birisiydi.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı
FAO
Yayın Tarihi:   15 Şubat 2018