Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Dünyadaki 5 mülteciden 3’üne Türkiye kucak açıyor.

10 Mayıs 2017 tarihinde İngiltere 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
FURKAN DEMIRBAŞ
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2017 Son Güncelleme: 15 Mayıs 2017

Dünyadaki "Mültecilerin" Yüzde 60'ı Türkiye'de mi?

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta Londra’da İngiltere’deki Türk toplumunun önde gelen kişileriyle bir araya geldi. Konuşması sırasında Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin dünyadaki 5 mülteciden 3’ünü Türkiye’nin kucak açtığı şeklinde bir demeç verdi. Bu iddiayı analiz etmek için dünyada mülteciler konusunda kapsayıcı çalışmalar yapan ve elinde bu konuda çok fazla veri bulunduran Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından sunulan verilerden yararlandık.

2011 sonrasında Suriye’de yaşanan gelişmelerle de birlikte Türkiye, dünyada en fazla mülteci ve sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkelerden birisi oldu. Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye’de şu anda 2 milyon 773 bin 800 mülteci var. Bu sayıyla Türkiye, dünyadaki en fazla mülteci barındıran ülke konumunda. Türkiye’yi yaklaşık 1,5 milyon mülteci nüfusuyla Pakistan takip ediyor. Ancak, bu sayılarla Türkiye dünyadaki 5 mülteciden 3’ünü yani %60’ını barındıran durumda değil.

Dünyadaki 5 mülteciden 3’üne Türkiye kucak açıyor. 1

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre dünyadaki toplam “zorla yerinden edilmiş” insan sayısı 65,3 milyon olarak görünüyor. Ancak 65.3 milyon insanın sadece 21.3 milyonluk kısmı mülteci statüsünde bulunuyor. Bu noktada şunu da hatırlatmakta fayda var ki, uluslararası tanımlamalara göre Türkiye’ye göç etmiş olan Suriyeliler de mülteci statüsünde değil. Ancak bu analizde mülteci kelimesinin kullanımını tercih ediyoruz.

Dünyadaki toplam mülteci sayısı 21.3 milyonken Türkiye’de 2.7 milyon mülteci var. Bu durum Türkiye’nin dünyadaki toplam mültecilerin %12’sine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Bu sayıyla Türkiye dünyada en fazla mülteci barındıran ülke olsa da Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiası dünyadaki mültecilerin %60’ının Türkiye’de bulunduğu yönündeydi.

Sonuç olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Mayıs 2017 Son Güncelleme:   15 Mayıs 2017