Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Diyarbakır’da hava trafiği son 10 yıl içerisinde 10 kat arttı. Taşınan insan sayısı 200 binin altındayken, şu an 2 milyonun üzerine çıktı.

21 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 21 Şubat 2016 Son Güncelleme: 25 Şubat 2016

Diyarbakır'da Hava Trafiği Ne Kadar Arttı?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalarla sarsılan Diyarbakır’ı ziyaret etti. Bakan Yıldırım ziyaretinde yapımı devam eden çevreyolu ve havalimanındaki terminal çalışmalarını izledi ve partisinin hükümetlerinin bölgedeki icraatlarını aktardı. Bakan Yıldırım konuşmasında Diyarbakır’da son 10 yılda hava trafiğinin 10 kat arttığını, taşınan yolcu sayısının ise 200 bin seviyesinden, 2 milyon seviyesine geldiğini iddia etti.

Diyarbakır’ın Havayolu Trafiğinde Artış Var

Diyarbakır’da bulunan havalimanı 1952 yılında hizmete girdi. Bu havalimanı hem askeri uçakların hem de sivil uçakların kullanımına açık olduğu için asker/sivil havalimanı olarak tanımlanıyor. Hali hazırda da ek terminal inşaatı devam eden Diyarbakır havalimanı, bu sebeple de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından ziyaret edilmiş.

Diyarbakır havalimanının uçak trafiğine dair verileri TÜİK ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’nden derledik. Buna göre 2004 yılı ile 2015 yılı arasındaki tablo aşağıdaki gibi:

Diyarbakır’da hava trafiği son 10 yıl içerisinde 10 kat arttı. Taşınan insan sayısı 200 binin altındayken, şu an 2 milyonun üzerine çıktı. 1

Tabloya bakıldığında Diyarbakır Havalimanı’nın uçuş trafiği açısından gittikçe yoğunlaşan bir grafik görülüyor. 2012 yılındaki düşüş haricinde keskin bir azalma söz konusu değil. Bu grafiğe göre, 2004 ila 2015 yılları arasında uçak trafiği yaklaşık 3.5 katına çıkmış.

Diyarbakır Havalimanı Yolcu Sayısı Açısından da Oldukça Yoğun

Bakan Yıldırım’ın iddiasının ikinci kısmı ise artan yolcu sayıları ile ilgili. Yıldırım konuşmasında Diyarbakır Havalimanı’nda taşınan insan sayısının önceden 200 binin altında olduğunu ancak şu anda 2 milyonun üzerine çıktığını iddia etmişti. İddiada kastedilen zaman aralığı net değil, o sebeple yukarıdaki tabloda kullandığımız tarih aralığını referans alacağız.

Yine TÜİK ve DHMİ’den derlediğimiz verilere göre 2004-2015 yılları arasında taşınan yolcu sayısındaki değişim aşağıdaki gibi:

Diyarbakır’da hava trafiği son 10 yıl içerisinde 10 kat arttı. Taşınan insan sayısı 200 binin altındayken, şu an 2 milyonun üzerine çıktı. 2

2004 yılında yaklaşık 500 bin civarında olan yolcu sayısı, düzenli bir artışla 2015 yılında 2 milyonun üzerine çıkmış. Bu düzenli artıştaki tek azalma ise tıpkı uçuş trafiğinde olduğu gibi 2012 yılında yaşanmış.

Toparlarsak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın uçuş trafiğine ilişkin iddiası verilerle örtüşmüyor, hatta abartı içeriyor. Bakan Yıldırım’ın iddiasının ikinci kısmındaki yolcu sayısı rakamları ise, ancak 2015 yılı için verilerle örtüşüyor.

Sonuç olarak Binali Yıldırım’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Şubat 2016 Son Güncelleme:   25 Şubat 2016