Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Bugün memnuniyet ve sevinçle diyorum ki, kadın adaylara en fazla yer veren parti AK Parti’dir.

24 Mayıs 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

En Fazla Kadın Aday Gösteren Parti AK Parti mi?

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da AK Parti'nin seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda konuştu. Toplantıdaki konuşması esnasında pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen milletvekili listesine de değindi ve şu iddiada bulundu:

“Bugün memnuniyet ve sevinçle diyorum ki, kadın adaylara en fazla yer veren parti AK Parti'dir. AK Parti'ye de bu yakışır.”

Milletvekilleri listelerinin açıkladığı günden itibaren kadın milletvekili sayısının azlığı farklı kesimler tarafında çokça tartışıldı. 24 Haziran günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’ne "Cumhur İttifakı" içerisinde yer alan AK Parti ve MHP, "Millet İttifakı" içerisinde yer alan CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi ve de bu ittifakların dışında yer alan HDP, Vatan Partisi ile Hür Dava Partisi girecektir.

Kadın Aday Sayıları

Binali Yıldırım’ın bu iddiasını incelemek üzere AK Parti’nin ve diğer partilerin kadın aday sayılarına baktık. Partilerin açıkladıkları milletvekili aday listesinden kadın milletvekili sıralamasına göre, 220 kadın milletvekili adayıyla HDP ilk sırada yer alırken, AK Parti 126 kadın aday ile seçime girecek olan partiler arasında 5. sırada yer almaktadır.

Bugün memnuniyet ve sevinçle diyorum ki, kadın adaylara en fazla yer veren parti AK Parti’dir. 1
Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Mayıs 2018